Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł nie może być przedsiębiorcą?

Barbara Majewska
Parlamentarzyści zawieszą pracę w firmach, pozbędą się akcji i udziałów w spółkach (ewentualnie przekażą je funduszowi powierniczemu), nie będą też należeć do fundacji i stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą. Tak się stanie, jeśli wprowadzone zostaną zapowiadane przez PO zmiany w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Podobne propozycje dotyczą projektowanej ustawy antykorupcyjnej.

To reakcja na sprawę senatora PO Tomasza Misiaka, współzałożyciela i udziałowca agencji pracy Work Service. Firma miała się zajmować szukaniem pracy dla zwalnianych stoczniowców w Szczecinie i Gdyni. Kontrakt dostała bez przetargu, a senator wcześniej pracował przy specustawie, która dotyczyła stoczni.

Zgodnie z oświadczeniami majątkowymi za rok 2007, nowe regulacje mogłyby dotyczyć dziesięciu z 33 lubelskich parlamentarzystów. Na przykład Grzegorza Czeleja, senatora PiS. Polityk ma m.in. 8 tys. udziałów w spółce Wydawnictwo Czelej, 50 udziałów w spółce 4 Hand, 700 udziałów w spółce JC Media i 100 udziałów w GalDent. - Pytanie, czy parlamentarzyści mogą posiadać akcje, jest absurdalne. Kto w takim razie mógłby kandydować? Natomiast jeśli nie pozwolimy przedsiębiorcom zasiadać w sejmowych ławach, może w ogóle się na to nie zdecydują - krytykuje Czelej. I dodaje, że nie można zakładać, że każdy właściciel firmy jest nieuczciwy.

Sceptyczni wobec propozycji są nawet posłowie partii rządzącej, jak Grzegorz Raniewicz. - Ja np. prowadzę sprzedaż detaliczną (Ciech Pol, dealer Skody - red.). Przecież nie ma to nic wspólnego ani z ustawodawstwem, nie wykonuję też zleceń dla państwa. Boję się więc, że proponowane przepisy doprowadzą nas do absurdu - zaznacza. - Uważam, że trzeba do sprawy podejść spokojnie, żeby nie wylać dziecka z kąpielą - dodaje.

- Dziś obowiązująca ustawa o wykonywaniu mandatu jest dobra, przecież posłowie i senatorowie w oświadczeniach majątkowych ujawniają, czy mają udziały, czy prowadzą działalność gospodarczą. Problem tkwi być może w egzekwowaniu przepisów - podkreśla Tadeusz Sławecki, poseł PSL (nie ma akcji ani udziałów, jest członkiem władz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych).

Kogo to dotyczy?
Posłowie
Platforma Obywatelska Janusz Palikot: 50 udziałów w Kresy Sp. z o.o., 3 mln akcji Żołądkowa S.A. Działalność gospodarcza: Pago Janusz Palikot - Doradztwo gospodarcze.
Stanisław Żmijan: prezes Przedsiębiorstwa Drogowo-Mostowego w Międzyrzecu Podlaskim Mariusz Grad - 5377 akcji FAM SA.
Prawo i Sprawiedliwość
Adam Abramowicz: 3 udziały w Media Spectrum Sp. z o.o., 32 udziały w sieci "Małe Sklepy" Sp. z o.o.
Jarosław Żaczek: członek rady Fundacji Aktywizacji Młodzieży "Szansa"
Gabriela Masłowska: 4 udziały w funduszu św. Jerzego sp. z o.o.
Klub Poselski Lewica
Zbigniew Matuszczak: akcje, m.in. 5850 spółki Bioton, 5289 Centrostal, 2516 CP Energia.
Senatorowie
Lucjan Cichosz (PiS): 1500 akcji Lubfarm SA.
Dane z oświadczeń majątkowych za 2007 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski