Wirtualna synagoga

  Wirtualna synagoga

  Teresa Dras

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Krzysztof Mucha, informatyk z firmy Servodata, odbudował synagogę Maharszala, która przed wojną mieściła się przy ul. Jatecznej, obok zamkowego wzgórza. Zrobił to z najdrobniejszymi szczegółami, tyle że w technologii Virtual Realisty. Dziś mamy okazję podziwiać wirtualną rekonstrukcję świątyni.
  Pokaz odbędzie się o godz. 19 w klubie literackim Alchemia przy ul. Złotej 3 na Starym Mieście. Dodatkową atrakcją przebywania w trójwymiarowej przestrzeni nieistniejącej już świątyni będzie spektakl "Okruchy Singera" w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z Teatru NN.

  XVI-wieczna synagoga Maharszala, zwana Wielką Synagogą (z drugiej strony Zamku stała Mała Synagoga), została zniszczona przez hitlerowców po likwidacji getta.
  Decyzja o jej rekonstrukcji zrodziła się w głowie Krzysztofa Muchy, kiedy obejrzał lotnicze zdjęcia Lublina z lat 30. ubiegłego stulecia. - Największe wrażenie zrobiło na mnie żydowskie miasto, po którym nie ma dziś śladu. W jego centrum stała synagoga, kilka lat później tragicznie starta z powierzchni ziemi - mówi informatyk.

  Szczególną cechą technologii VR, która do niedawna dostępna była tylko dla wojska, jest interaktywność. Krzysztof Mucha wyjaśnia: - Generowanie obrazu odbywa się w czasie rzeczywistym w zależności od miejsca, w którym znajduje się zwiedzający. Można obejść synagogę naokoło, zobaczyć ją z góry, wejść do środka. Stereoskopowy obraz, fotograficzna realistyczność i dźwięk dopełniają kompletu doznań.

  17-19 kwietnia, Centrum Kultury, Bilety: 40-90 zł za jeden dzień, 130 zł - karnet

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo