Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Lublin w Malarstwie": Targowisko na Świętoduskiej

Jacek Sadowski
Kolekcja Kuriera "Lublin w Malarstwie": Targowisko na Świętoduskiej
Kolekcja Kuriera "Lublin w Malarstwie": Targowisko na Świętoduskiej Jacek Babicz
Dzisiejsza reprodukcja z naszego cyklu to "Targ na ul. Świętoduskiej" z 1937 r. autorstwa Zygmunta Bartkiewicza (1897-1987). Artysta urodził się w Wąwolnicy, ale już od najmłodszych lat mieszkał i uczył się w Lublinie. Tu uczęszczał do gimnazjum im. Jana Zamoyskiego, gdzie pobierał pierwsze lekcje rysunku. W 1919 roku ukończył studia w Wyższej Szkole Malarstwa i Rysunku w Warszawie. Po powrocie osiadł na stałe w Lublinie. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po powrocie, razem z Krystynem Wiercieńskiem, założył i prowadził w Lublinie pierwszą Wolną Szkołę Malarstwa, Rysunku i Rzeźby. Był aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego, miał wiele wystaw indywidualnych.

Przez całe artystyczne życie był związany z Lublinem. Namalował wiele pejzaży, scen rodzajowych i portretów. Wypracował własny i oryginalny styl. Niestety, los nie obszedł się z jego dziełami łaskawie. Część zaginęła w czasie wojny, inne zniszczył pożar w mieszkaniu artysty.

Dzisiaj prezentujemy reprodukcję obrazu przedstawiającego plac targowy przy ul. Świętoduskiej. Całość ujęta jest w dynamiczny i odrealniony sposób. Dziesiątki postaci, kupujących i sprzedających, między straganami nadają obrazowi dynamikę, właściwą dla gwarnego miejskiego targowiska. Przedstawiona jest też nieistniejąca już w większości zabudowa. Po prawej i na wprost zniekształcone bryły rzeźniczych jatek, z których jedna przypomina nienaturalnie dużą wieżę. Zachwiana perspektywa i proporcje stwarzają wrażenie, że Brama Krakowska i Ratusz są nieproporcjonalnie małe. W oddali zarys nieistniejącej wieży ciśnień na placu Wolności. Dzięki Bartkiewiczowi mamy możliwość obejrzenia, w ujęciu artystycznym, jak wyglądała w dzień targowy ul. Świętoduska w 1937 roku. Targowisko w tym miejscu przetrwało do końca lat 50.

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski