Władza w rękach mieszkańców

  Władza w rękach mieszkańców

  Michał Oksiński

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  W każdej spółdzielni mieszkaniowej zdarzają się oponenci. Mieszkańcy torpedują plany inwestycyjne, doprowadzając nawet do tego, że wykonawca robót musi opuścić plac budowy. Dlatego jedne spółdzielnie konsultują projekty budowlane poprzez rady osiedla. Inne stawiają na samorządy domowe. Przetrwały również nieliczne komitety blokowe.
  Podczas budowy podjazdów dla osób niepełnosprawnych przy wieżowcach na ul. Krańcowej 82 i 84 pojawiły się głosy sprzeciwu ze strony mieszkańców. - Jedna z kobiet uzasadniała, że na podjazdach może przesiadywać młodzież. Uważała, że głośne rozmowy będą przeszkadzać - opowiada Ryszard Petkowicz, prezes PSM "Kolejarz". - Inwestycję udało się zrealizować.

  Natomiast budowa zatoki parkingowej przy ul. Błękitnej 3 nie doszła do skutku. - Kiedy wykonawca wszedł na teren budowy, mieszkańcy zaprotestowali - wyjaśnia prezes Petkowicz.

  W spółdzielni Instalator działają samorządy domowe. W każdym z nich są lokatorzy danego budynku, którzy wspólnie z zarządem spółdzielni podejmują decyzje. - Uzgadniamy remonty, wyłaniany jest wykonawca, dokonujemy odbioru robót - mówi Mirosław Jańczak, prezes SM Instalator.

  Janusz Binęba od 10 lat udziela się w samorządzie domowym bloku przy Al. Racławickich 33. - Gospodarujemy finansami spółdzielni. Jeśli jacyś mieszkańcy nie zgadzają się na inwestycję, próbujemy ich przekonać - opowiada. Tak było w przypadku projektu budowy ogrodzenia przy ul. Puławskiej. Zbieranie podpisów lokatorów trwało prawie rok. W końcu się udało.

  W spółdzielni "Kolejarz" jeszcze funkcjonują nieliczne komitety blokowe. Ich członkowie również rozmawiają z sąsiadami o sprawach spornych. - Robią to niechętnie. Nie chcą się narażać innym sąsiadom. Dlatego stawiamy na współpracę z radami osiedli - przekonuje prezes Petkowicz.

  Podobnie jest na LSM. - Na zebraniach grup członkowskich zjawia się coraz mniej osób. Z tego powodu rada osiedla konsultuje z mieszkańcami plany inwestycyjne - informuje Wojciech Lewandowski, z-ca prezesa LSM.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo