Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Kuriera "Lublin w malarstwie": Po augustianach zostały tylko domy

Jacek Sadowski
Nad starą Kaliną góruje kościół pw. św. Agnieszki
Nad starą Kaliną góruje kościół pw. św. Agnieszki Jacek Babicz
Dzisiejsza reprodukcja, którą dodajemy do papierowego wydania Kuriera Lubelskiego, to "Widok na Kalinowszczyznę" z 1901 r. autorstwa nieznanego malarza. Kalinowszczyzna to dzisiaj duża dzielnica mieszkaniowa, położona na północno-wschodnich wzniesieniach miasta. Historia tego miejsca sięga czasów przedlokacyjnych. Od średniowiecza prowadził tędy szlak handlowy do Lwowa, stąd również nazwa Przedmieście Lwowskie. Do XIX wieku płynęła tu rzeczka Muchawiec. Rozwijały się jurydyki szlacheckie Białkowska Góra i Słomiany Rynek.

Na reprodukcji widzimy malowniczo położone zabudowania klasztorne augustianów, sprowadzonych na Kalinowszczyznę z Krasnegostawu w 1624 roku. Zakonnicy przebywali tam do 1865 roku, kiedy władze carskie, po powstaniu styczniowym, dokonały kasaty zgromadzenia. Wtedy też klasztor zamieniono w koszary dla rosyjskiego wojska. Od 1866 r. świątynia pod wezwaniem św. Agnieszki jest kościołem parafialnym.

Pierwotna bryła budynku została zniszczona w czasie wojen szwedzkich i kozackich w XVII wieku. W latach 90. XVII wieku odbudowano go, nadając mu cechy architektoniczne typowe dla renesansu lubelskiego z elementami barokowymi. Na dziedzińcu zachowała się drewniana studnia z 1765 roku i budynki szpitaliku oraz ochronki dla biednych dzieci z przełomu XVIII i XIX wieku. Obok widoczna jest dzwonnica wybudowana w 1885 roku, która zastąpiła wcześniejszą, postawioną w 1874 roku na wprost kościoła. Pod koniec XIX wieku wnętrze świątyni ozdobiono polichromiami.

Nieznany artysta utrwalił widok lubelskiego przedmieścia z początku XX wieku, podpisując obraz jako "Kalinośczyzna". Przed II wojną światową teren ten zaczął nabierać cech miejskich. Pojawiła się murowana piętrowa zabudowa, wytyczono też ulice, stawiano warsztaty i pierwsze zakłady produkcyjne. Po wojnie ulica Kalinowszczyzna była głównym traktem dzielnicy i do lat 70. pełniła funkcję trasy wylotowej w kierunku Tatar, Jakubowic i Świdnika. Jej znaczenie zmalało z chwilą oddania do użytku trasy W-Z i rozbudową dzielnicy w kierunku północnym. Obecnie ta część jest potocznie nazywana starą Kaliną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski