Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na lubelskich uczelniach na studentów czekają wolne miejsca

Ilona Leć
Maturzyści mają już niewiele czasu na składanie dokumentów na studia
Maturzyści mają już niewiele czasu na składanie dokumentów na studia 123rf
Nie dostałeś się na wymarzony kierunek? Nic straconego! Lubelskie uczelnie nadal czekają na aplikacje maturzystów. Na kilkudziesięciu kierunkach studiów (w większości stacjonarnych) czekają jeszcze wolne miejsca. Z wyborem trzeba się tylko pospieszyć.

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej mamy do wyboru jeden spośród ponad trzydziestu darmowych kierunków studiów. Dokładny terminarz rekrutacji na każdy z nich można znaleźć na: www.umcs.lublin.pl W większości przypadków przyjmowanie zgłoszeń trwa do końca września.

- Mamy ofertę adresowaną zarówno do humanistów, jak i "umysłów ścisłych". Humanistom proponujemy na przykład: filologię ukraińską, slawistykę albo socjologię, politologię lub studia wschodnioeuropejskie. Osoby, które są za pan brat z matematyką, chcemy zainteresować takimi kierunkami, jak: matematyka i finanse (są to studia międzyobszarowe) albo zarządzanie. Kandydaci o artystycznych uzdolnieniach mogą wybrać np. edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych - poleca Magdalena Kozak--Siemińska, rzecznik UMCS.

Na tej uczelni rejestracja kandydatów (np. na socjologię) trwa do 20 września (limit miejsc wynosi 75). - Z kolei 15 miejsc czeka na kandydatów, którzy chcą studiować specjalność pod nazwą filologia ukraińska. Tu rejestracja potrwa do 20 września, lecz nie dłużej niż do wyczerpania limitu miejsc - uprzedza Magdalena Kozak-Siemińska.

Aż 90 miejsc czeka natomiast na przyszłych politologów. Aplikować możemy do połowy września. Do tego terminu zostały również nieobsadzone miejsca na archeologii, którą może studiować łącznie 25 osób.

Dodatkowym naborem kusi też Katolicki Uniwersytet Lubelski. - Uzupełniającą rekrutację na studia prowadzimy do 16 września. Pełna lista dostępnych kierunków (z liczbą miejsc) zamieszczona jest na naszej stronie internetowej w zakładce dla kandydatów - instruuje Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.

Dla chętnych uczelnia ma wolne miejsca nie tylko w Lublinie, ale i w Stalowej Woli (ekonomia, inżynieria środowiska, pedagogika) i w Tomaszowie Lubelskim (stosunki międzynarodowe). Co ciekawe, KUL czeka jeszcze na osoby, które wybiorą jednolite studia magisterskie. Do wyboru mamy m.in.: prawo kanoniczne, psychologię i teologię.

Drzwi przed kandydatami nie zamknął także Uniwersytet Przyrodniczy. - Kierunki stacjonarne, na które trwa rekrutacja, to m.in.: agrobiznes, architektura krajobrazu, bezpieczeństwo żywności, biologia, ochrona roślin i kontrola fitosanitarna i ochrona środowiska - wylicza Agnieszka Wasilak, specjalista ds. promocji UP.

W zależności od kierunku wolnych jest od kilku do kilkunastu miejsc na każdym. - Rekrutacja trwa do połowy września. W przypadku architektury krajobrazu skończy się 14 września, a już 16 września kandydaci przystąpią do egzaminu praktycznego z rysunku. Nabór na pozostałych kierunkach stacjonarnych i niestacjonarnych zakończy się 17 września - przypomina Agnieszka Wasilak.

Edukację techniczno-informatyczną i matematykę mają jeszcze do wyboru chętni do studiowania na Politechnice Lubelskiej. Na tych kierunkach możemy kształcić się bezpłatnie. Rejestracja elektroniczna trwa do 6 września.

Dodatkowy nabór ogłosił też Uniwersytet Medyczny. Uczelnia czeka jeszcze na kandydatów, którzy złożą dokumenty na zdrowie publiczne i ratownictwo medyczne (studia stacjonarne I stopnia). Rejestracja elektroniczna trwa od 13 do 17 września.

Kierunki, na których trwa jeszcze rekrutacja

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Studia stacjonarne I stopnia: archeologia, archiwistyka i nowoczesne zarządzanie zapisami informacyjnymi, biologia, chemia - specjalność: chemia podstawowa i stosowana oraz chemia środków bioaktywnych i kosmetyków, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, etnologia, europeistyka, filologie - polska, germańska, rosyjska, ukraińska, slawistyka, filozofia teoretyczna, filozofia, doradztwo i komunikacja w biznesie, fizyka, fizyka techniczna, fizykochemia nowych materiałów, geografia, historia, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, informacja w e-społeczeństwie, interdyscyplinarne studia religioznawcze, kognitywistyka, kulturoznawstwo, lingwistyka stosowana, malarstwo, matematyka, matematyka i finanse, ochrona środowiska, politologia, polityka spraw publicznych, socjologia, studia wschodnioeuropejskie, turystyka historyczna, zarządzanie, zarządzanie w politykach publicznych.

Katolicki Uniwersytet Lubelski
Studia stacjonarne jednolite magisterskie: prawo kanoniczne, psychologia - spec. biznesu i przedsiębiorczości, teologia, kurs B - dla świeckich.

Studia stacjonarne I stopnia: administracja, architektura krajobrazu, biotechnologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, edytorstwo, ekonomia, europeistyka - grupa w języku angielskim, euro- peistyka, filologie - angielska, germańska, klasyczna, polska, romańska, słowiańska, filozofia, gospodarka przestrzenna, historia, historia sztuki, krajoznawstwo i turystyka kulturowa, kulturoznawstwo, matematyka, mediteranistyka, muzykologia - spec. muzyka liturgiczna, nauki o rodzinie, ochrona środowiska, pedagogika, politologia, praca socjalna (stacjonarne I stopnia), przyrodoznawstwo i filozofia przyrody, retoryka stosowana, socjologia, teksty kultury i animacja sieci, wiedza o teatrze, zarządzanie.

Uniwersytet Przyrodniczy
Studia stacjonarne I stopnia:
agrobiznes, architektura krajobrazu, bezpieczeństwo żywności, biologia, ochrona roślin i kontrola fitosanitarna, ochrona środowiska, ogrodnictwo, rolnictwo, technika rolnicza i leśna, towaroznawstwo, zarządzenie i inżynieria produkcji, zootechnika.

Politechnika Lubelska
Studia stacjonarne I stopnia:
edukacja techniczno-informatyczna, matematyka.
Studia niestacjonarne:
budownictwo, wybrane kierunki na Wydziale Mechanicznym (www.wm.pollub.pl).

Uniwersytet Medyczny
Studia stacjonarne I stopnia:
zdrowie publiczne, ratownictwo medyczne.

Rekrutacyjne hity roku akademickiego 2013/2014

UMCS
Bezpieczeństwo narodowe (11,8 osoby na miejsce), logistyka (10,12 os./miejsce)

KUL
Bezpieczeństwo narodowe (6,15 os./miejsce), filologia angielska (4,16 os./miejsce)

Uniwersytet Medyczny
Lekarsko-dentystyczny (32,27 os./miejsce), lekarski (16,61 os./miejsce)

Uniwersytet Przyrodniczy
Geodezja i kartografia (10,88 os./miejsce), weterynaria (10,07 os./miejsce), biotechnologia (5,5 os./miejsce)

Politechnika Lubelska
Inżynieria biomedyczna (4,96 os./miejsce), architektura (4,26 os./miejsce)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski