Cyfrowo-musicalowy Ibsen

  Cyfrowo-musicalowy Ibsen

  Sylwia Hejno

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Studencki teatr "ITP" pod kierownictwem ks. Mariusza Lacha dokonał adaptacji dzieła Henryka Ibsena. Zaprezentuje je podczas sobotnich drzwi otwartych na KUL.
  Interpretacja jest nietypowa - znany dramat "Peer Gynt" jest musicalowym widowiskiem komediowym. Oczywiście studenci nie posłużyli się nim w całości - zapożyczyli jedynie pewne wątki, z zachowaniem głównego morału, czyli ostatecznej konkluzji, że summa summarum cnota zawsze popłaca.

  Tytułowy Peer Gynt, który w oryginale cierpiał na wybujałe poczucie własnej wielkości i marzył o tym, aby zostać cesarzem - gdziekolwiek i czegokolwiek, okazuje się obsesyjnie przywiązany do wynalazku XX wieku - komputera.
  Aby przydać wędrówkom bohatera nierealnego wymiaru i dokładniej osadzić je w świecie komputerowej gry, inscenizacje odbywają się z wykorzystaniem projektora multimedialnego. Teatr ceni sobie dynamikę, aktorzy często zmieniają kostiumy, występują i śpiewają w grupach kilkunastoosobowych. Pałający miłością do internetu Peer uosabia człowieka współczesności, a ogólne prawdy są wypowiadane w formie żartobliwych skeczy.

  Teatr "ITP" liczy około 40 osób. Powstał w 2001 roku. Skupia studentów i absolwentów. Spektakle opierają się na chóralnym śpiewie i ruchu wielu osób na scenie. Sztuki czerpią z tematyki biblijnej i ze spuścizny literackiej.

  "Peer Gynt, czyli o trollach, smokach i grze komputerowej", godz. 12.15, Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo