Miasto ślepców

  Miasto ślepców

  ART

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Thriller z Julianne Moore na podstawie bestsellerowej powieści noblisty José Saramago.
  W1995 roku uznany pisarz José Saramago wydał powieść "Miasto ślepców", apokaliptyczną przypowieść o epidemii ślepoty uderzającej najpierw w jednego człowieka, następnie w miasto, a na końcu w cały świat. Książka została uznana przez krytyków za znakomitą metaforę naszych czasów, w której ślepota stała się symbolem rozpadających się kontaktów międzyludzkich. Pozycja osiągnęła status bestsellera i przyczyniła się do zdobycia przez Saramago, w 1998 roku, Nagrody Nobla.


  Wraz z rosnącą popularnością "Miasta ślepców", zaczęli się nią interesować twórcy filmowi, pragnący ukazać świat, którego jeszcze nikt do tej pory nie przedstawił na ekranie. Jak przekonująco przenieść na ekran książkę, w której prawie wszyscy bohaterowie są niewidomi? Aby stworzyć taki film, potrzeba było prawdziwego wizjonera i kimś takim od samego początku był Fernando Meirelles - w tamtym czasie młoda, wschodząca gwiazda brazylijskiej kinematografii.

  W niewyjaśnionych okolicznościach mieszkańcy pewnego miasta tracą wzrok. Nagła choroba rozprzestrzenia się z taką prędkością, że wkrótce porzucone zostają wszelkie próby znalezienia lekarstwa, gdyż każdy kontakt z zarażonym powoduje utratę wzroku. Wśród ludzi wybucha panika. Władze są coraz bardziej bez-radne, w obliczu szerzącej się epidemii decydują się odizolować chorych w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym i poddać ich kwarantannie. Wraz z gwałtownie rosnącą liczbą pacjentów dramatycznie pogarsza się ich sytuacja. Stopniowo wyczerpują się zapasy jedzenia, zaczyna się walka o władzę. Jeden ze zbuntowanych pacjentów posuwa się do niewyobrażalnej brutalności, stając się samozwańczym przywódcą jednej z grup. Do szpitala trafia także kobieta, która pozorując utratę wzroku, postanawia towarzyszyć swojemu mężowi.

  Fernando Meirelles, twórca tak kultowych obrazów, jak "Miasto Boga" i "Wierny ogrodnik", nakręcił ważny i mocny thriller o tajemniczej epidemii ślepoty, która do-tknęła ludzkość. Julianne Moore, znana ze znakomitych ról m.in. w filmach "Godziny", "Ludzkie dzieci", stworzyła jedną z najbardziej niezwykłych i elektryzujących kobiecych kreacji. Pokazała, jak wiele, dzięki swej sile, jest w stanie znieść kobieta. Makabryczna wizja miasta dotkniętego epidemią chwyta za gardło. Na ekranie zobaczymy również gwiazdę filmu "Babel" Gaela Garcię Bernala.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo