Junior, Middle, Senior. Co ich różni?

  Junior, Middle, Senior. Co ich różni?

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Junior, Middle, Senior. Co ich różni?
  Junior, Middle, Senior. Co ich różni?
  Na początku funkcjonowania DataArt nie miało formalnej gradacji kwalifikacji - zatrudnialiśmy do zespołu ludzi z ich wszystkimi mocnymi i słabszymi stronami. Kiedy o tym myślimy dłużej, „junior”, „middle” i „senior” to tylko metki. Ale takie metki powinny być używane, by ujednolicić system oceny kwalifikacji i zwiększyć efektywność komunikacji – to wspólny grunt pod dyskusję w zespole i klientami. Pozwala to w wygodny sposób przeanalizować oczekiwania odpowiadające konkretnej roli. Ludzie rzadko idealnie mieszczą się w określoną ramę, a wydajność każdego specjalisty zależy od zróżnicowanych czynników.

  STAŻYSTA

  W DataArt mamy program stażowy, w którym mogą wziąć udział nawet ci, którzy nie posiadają doświadczenia. Mają 3 miesiące, by osiągnąć poziom juniora pod opieką doświadczonego mentora. Dla stażystów mamy 2 główne wymagania: dobry angielski i znajomość wybranych narzędzi i umiejętność ich użycia.

  Znajomość angielskiego jest właściwie wymaganiem dla wszystkich. Kwestia narzędzi też jest jasna – jeśli chcesz zostać programistą, podstawą jest wybór języka programowania i związanych z nim narzędzi. Wielu kandydatów ma za sobą kilka profesjonalnych szkoleń, potrafią odpowiedzieć na techniczne pytania i nawet posiadają pierwsze doświadczenia związane z programowaniem. Oczywiście tacy ludzie mają pierwszeństwo.

  JUNIOR

  Głównym wymaganiem na tym etapie jest umiejętność samodzielnego rozwiązywania zadań technologicznych. Junior powinien być w stanie zaimplementować część przykładowej logiki aplikacji bez zastanowienia. Z drugiej strony - specjalista na poziomie junior ma prawo od czasu do czasu popełniać błędy.

  Najważniejszymi cechami w przypadku juniorów są: chęć rozwoju i nauki (szczególnie na błędach), energia i poświęcenie oraz opanowanie i umiejętność reagowania na uwagi merytoryczne.

  MIDDLE

  Głównym wymaganiem dla specjalistów na poziomie middle jest zdolność rozwiązywania zadań samodzielnie. Na tym etapie powinno się rozumieć także wymagania biznesowe i potrafić przełożyć je na rozwiązania technologiczne. Zatem middle developer dokładnie rozumie funkcjonowanie aplikacji, zna standardowe wzorce i rozwiązania. Tworząc aplikację, wie do czego są potrzebne i jak je stosować. Dodatkowo potrafi komunikować się z członkami teamu oraz potrafi używać odpowiednich narzędzi do pracy zespołowej.

  SENIOR

  Doświadczony developer na poziomie senior, to ktoś, kto pracował z dużą ilością kodu, zrobił wiele błędów i był w stanie wyciągnąć z nich właściwe wnioski. Głównym zadaniem seniora jest podejmowanie właściwych decyzji technologicznych w projekcie. Taki ekspert robi niesamowitą rzecz – rozwiązuje problemy zanim jeszcze się pojawią. To ktoś, kto potrafi rozwiązywać złożone zadania szybciej i robi to lepiej niż specjalista o kwalifikacjach na średnim poziomie. Ma także wszechstronne doświadczenie i wie, jak powinien wyglądać dobrze zrealizowany projekt. Posiada również wysoce rozwinięte umiejętności komunikacyjne, ponieważ trzeba nie tylko podejmować właściwe decyzje, ale także przekonywać do nich klienta i zespół.

  Pełna treść artykułu dostępna na www.dataart.com.pl

  DataArt

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo