AstraZeneca wycofuje swoją szczepionkę na COVID-19. Jaki był powód?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Szczepionka AstraZeneca zostaje wycofywana na całym świecie. Podano jej na całym świecie ponad trzy miliardy.
Szczepionka AstraZeneca zostaje wycofywana na całym świecie. Podano jej na całym świecie ponad trzy miliardy. Ukrinform/East News
Szczepionka Oxford-AstraZeneca jest wycofywana na całym świecie. Mówi się o mniejszym zainteresowaniu lekiem. W tle jest jednak inny powód.

Zdecydowano się na wycofanie szczepionki Oxford-AstraZeneca przeciwko COVID-19 po ponad trzech miliardach dawek. AstraZeneca stwierdziła, że ​​jest „ dumna” ze szczepionki, ale podjęła decyzję czysto komercyjną. Uznano, że wzrost liczby nowych wariantów koronawirusa oznacza, że ​​popyt przesunął się w stronę nowszych, zaktualizowanych szczepionek.

Jaki jest prawdziwy powód?

Być może jednak prawda jest nieco inna, bo szczepionka AstraZeneca (AZ) Covid jest wycofywana na całym świecie po tym, jak firma przyznała przed brytyjskim sądem, że w rzadkich przypadkach może powodować śmiertelne zakrzepy krwi.

Ponad 50 rodzin podejmuje obecnie kroki prawne w celu uzyskania odszkodowania, twierdząc, że szczepionka była „wadliwa” i spowodowała długotrwałe obrażenia lub śmierć ich bliskich. Szacuje się, że szczepionka ta uratowała miliony ludzi podczas pandemii, ale także spowodowała rzadkie, a czasem śmiertelne zakrzepy krwi.

Powstała w błyskawicznym tempie

W wyścigu o wyciągnięcie świata z blokad związanych z pandemią naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali szczepionkę na Covid w rekordowym czasie. Proces, który zwykle trwa 10 lat, został przyspieszony do około 10 miesięcy. Zdaniem specjalistów, biorąc pod uwagę, że kampania dotycząca szczepionek przeciw Covidowi była największą w historii świata i że trzeba ją było przeprowadzić szybko, takie pojedyncze tragedie były nieuniknione.

Dodają, że nie możemy tracić z oczu pełnego obrazu. Na całym świecie podano ponad trzy miliardy dawek AZ, dzięki czemu uratowano życie około 6,5 miliona osób.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl