Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atomy plus bity w Zachęcie pożrą nas żywcem

Sylwia Hejno
Małgorzata Genca
- Animacja daje mi możliwość bycia żałosnym - mawia Magnus Wallin, szwedzki artysta, który upodobał sobie takie właśnie medium dla swojej twórczości. Bo dziś, gdy mowa o sztuce, mowa także o mediach. Projekt "atomy+bity" w Zachęcie stara się zidentyfikować tę zbójecką parę, która z impetem Bonnie i Clyde'a podbija świat XXI w.

Na ekranie u Wallina trwa karnawał kości i tkanek, takie theatrum anatomicum, tylko że w epoce gry Aliens vs Predator. A zamiast ubranych we fraki medyków, po drugiej stronie stoi uczestnik już nie kultury, a cyberkultury, codzienny zjadacz nowych mediów (czyli technologii cyfrowych, służących komunikacji). Jeden z wątków, które podnosi artysta, można wyrazić mniej więcej tak: jak ten tajemniczy układ obwodów i sieci ma się do precyzji tkanek ludzkiego ciała, jak to możliwe, że człowiek, który wymyślił technologie, jest teraz sam przez nie kreowany? Mysz zjadła kota. I jak tu mięśniakom Wallina nie czuć się żałośnie.

- Artyści często odrabiają pracę domową za społeczeństwo - podkreśla dr Piotr Celiński, medioznawca, współtwórca "atomów+bitów". - Ich prace ilustrują cywilizacyjne pytania o to, co robić z mediami - poddawać się ich czarowi czy przyjrzeć się im krytycznie. Projekt, który realizujemy w Zachęcie i Warsztatach Kultury, ma charakter edukacyjny. Zapraszamy na spotkania z ekspertami, a poruszane przez nich problemy ilustrują konkretne dzieła.

- Dziś technologia nie pyta kultury, czy wolno jej coś zrobić. Po prostu robi - dobitnie wyraził kwestię prof. Antoni Porczak z krakowskiej ASP na czwartkowym spotkaniu w Zachęcie.

Przywiózł do Zachęty prace z kierowanej przez siebie Pracowni Działań Medialnych. Studenci zderzają w niej przestrzeń realną i wirtualną, badają możliwości, jakie daje np. sztuka interaktywna. Od jeszcze niedawno uważanej za nowatorską sztuki wideo dzielą ją już całe lata świetlne. Jak zauważa prof. Ryszard Kluszczyński, w "Społeczeństwie informacyjnym. Cyberkulturze. Sztuce multimediów" w pierwszym wypadku odbiorca ma do czynienia z przekazem biegnącym od punktu A do B, w drugim sam jest kreatorem urywanych, pełnych odniesień treści. Tylko kto będzie w takim razie zgadywał "co autor miał na myśli?"

Program

7.11, niedziela, godz. 16
Wystawa: Michał Brzeziński "VHS EXE DNA" (filmy), Galeria Lipowa 13 (CH Plaza)

12.11, piątek, godz. 19
Wystawa: Paweł Janicki, "DataSense": interaktywna instalacja, projekcje jednokanałowe oraz dokumentacje, Galeria Lipowa 13 (CH Plaza)

13.11, sobota, godz. 19
Wystawa: "Limes sztuki", performance/koncert i wykład prezentacja Pawła Janickiego/ Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski