Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Batalia o bilet elektroniczny. Firmy walczą w Krajowej Izbie Odwoławczej o kontrakt na grube miliony

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Małgorzata Genca
Bilet jednorazowy na odejść do historii. Dzięki biletowi elektronicznemu zapłacimy za tyle przystanków ile przejedziemy. Ciągle nie wiadomo jednak kto wykona system. Jeden z przegranych w przetargu odwołał się od wyników postępowania.

- Z naszego punktu widzenia postępowanie na wykonanie systemu biletu elektronicznego już się zakończyło – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Problem w tym, że dalej miasto nie wie kto wykona prace. I ile będą one kosztować. Wszystko przez odwołanie od wyniku przetargu złożone do Krajowej Izby Odwoławczej. We wtorek KIO zajmie się sprawą. - Odwołanie złożyło konsorcjum firm: Mennica Polska S.A. i Emtest – informuje Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM.

Jeszcze trzy tygodnie temu sprawa wydawała się jasna. ZTM rozstrzygnął wówczas przetarg na system biletu elektronicznego. Wybrał konsorcjum firm Mera i R&G. O sukcesie spółek zdecydowała głównie cena. Za wykonanie prac konsorcjum zażyczyło sobie 15,3 mln zł.

Mennica Polska i Emtest odwołały się do tego rozstrzygnięcia. - W ocenie odwołującego nieprawidłowo zbadano i oceniono ofertę złożoną przez konsorcjum firm Mera i R&G, zaniechano wykluczenia przez zamawiającego konsorcjum firm Mera i R&G z postępowania, zaniechano wyboru oferty odwołującego jako najkorzystniejszej – precyzje zrzutu Góźdź.

- KIO zdecyduje, z którą z firmą podpiszemy umowę – dodaje Żuk.

Dla ZTM sprawa ma kluczowe znaczenie. Chodzi o pieniądze. Oferta Mennicy Polskiej i Emtest opiewa bowiem na kwotę dwa razy wyższą od tej, którą wskazało konsorcjum wybrane przez ZTM. Jej wartość to 29,4 mln zł.

Nowe miejsca rekreacji. W parku Jana Pawła II na Czubach prz...

Sam system biletu elektronicznego ma być uruchomiony w sierpniu 2021 r. Dla lublinian będzie oznaczał rewolucję w przejazdach. - Zmiany będą radykalne – mówi o nowym systemie Grzegorz Malec, dyrektor ZTM.

Przede wszystkim pojawią się niedostępne dotychczas w lubelskiej komunikacji miejskiej metody pobierania opłat. - Pasażer zapłaci za tyle przystanków, ile przejechał - opisuje Góźdź.

Ale to nie jedyna zmian w zasadach korzystania z biletów. - Ponadto zostanie uruchomiona możliwość zakupu biletów okresowych na dowolną, zadaną liczbę dni. Z kolei rozwiązanie w postaci elektronicznej portmonetki pozwoli na gromadzenie środków w celu zakupu biletów – wylicza Góźdź.

System choć jest przeznaczony dla komunikacji, będzie też mógł być zintegrowany z innymi usługami miejskimi. - Każdy użytkownik będzie miał swoje konto i wszelkie operacje, takie jak: zakup biletów, usług, płatności, skasowania, ewentualne punkty w programie lojalnościowym, zapisywane będą on-line w systemie centralnym. Karta, aplikacja nie będą fizycznym nośnikiem, a będą jedynie identyfikatorem użytkownika – mówi Góźdź.

Nowy system uwzględnia również „infrastrukturę twardą”. Chodzi o zakup m.in. 55 biletomatów stacjonarnych oraz doposażenie 50 pojazdów w biletomaty mobilne. - Pojazdy komunikacji miejskiej zostaną również wyposażone w czytniki zbliżeniowych kart płatniczych umożliwiające proste pobranie opłaty za przejazd bezpośrednio z karty bankowej – uzupełnia Góźdź.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski