Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka-mediateka, Biblio na Szaserów czeka

Redakcja
Biblioteka-mediateka, Biblio na Szaserów czeka
Biblioteka-mediateka, Biblio na Szaserów czeka
Na internetowej witrynie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy Szaserów 13-15, zwanej Biblio, widnieje zdjęcie Marii Curie-Skłodowskiej, która w lewej ręce trzyma probówkę, a w prawej odtwarzacz mp3. To dobra ilustracja tego, czym Biblio jest. Reggae w bibliotece

Biblio działa od czerwca 2012 roku. Znajduje się w wyremontowanym budynku starej pralni. Ma to wszystko, co zwykłe biblioteki: książki - w liczbie 10 tysięcy - czasopisma (w tej chwili jest to 40 tytułów), czytelnię, gry planszowe (40 pozycji, począwszy od klasycznego monopoly czy scrabbli, a skończywszy na Warhammerze czy Neuroshimie). Odróżniają ją trzy rzeczy. Pierwsza to imponujący, nowoczesny wystrój. Wnętrze wykonano w klimacie skateparkowym, do czego nawiązują siedziska w kształcie ramp, stylizowane biurka komputerowe, beczki występujące w roli stolików. Drugą jest otwartość na każdą formę współpracy z mieszkańcami (na przykład poprzez warsztaty czy koncerty hiphopowe i reggae). Trzecią: duża mediateka. W Biblio znajdują się cztery tysiące płyt z audiobookami, filmami i grami. 

Macintoshe i PC

- Oddajemy do użytku jedną z najbardziej nowatorskich placówek, która łączy tradycyjne funkcje biblioteki z mediateką, która dysponuje zbiorami na  nośnikach cyfrowych. To oferta skierowana głównie do osób młodych - mówił na  otwarciu placówki Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. 

- Mamy sześć stanowisk z komputerami PC oraz dwa z macintoshami. Ponadto sześć stanowisk do odsłuchiwania audiobooków - precyzował Grzegorz Woźniak, kierownik „Biblio”.

Więcej niż filia

„Dużym powodzeniem cieszą się stanowiska z konsolami Playstation 3 oraz X-Box, które w komplecie z 40-calowymi telewizorami doskonale sprawdzają się przy prezentacji rozmaitych materiałów oraz pozwalają na zapoznanie się z niestandardowymi i nowatorskimi urządzeniami, takimi jak np. czujnik ruchu” - chwali się Biblio. Na stanie jest też elektroniczny spray, który pozwala na tworzenie wirtualnego graffiti i rozbudowane stanowisko do obróbki dźwięku, wyposażone w stosowne kontrolery oraz gramofon DJ-ski.

Cyfryzacja dotyczy także standardowych, papierowych zbiorów: każda pozycja w Biblio posiada indywidualny chip elektroniczny, co pozwala na dużo szybsze  obsługiwanie czytelników.

Wszystko zgodnie z zapowiedzią MBP, że „to miejsce będzie czymś więcej niż kolejną filią Miejskiej Biblioteki Publicznej”.

Paweł Franczak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski