18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Bitwa o kulturę" w Teatrze Starym: Dokąd leci kabarecik?

Sylwia Hejno
Olga Lipińska - gość dzisiejszej "Bitwy o kulturę" w Teatrze Starym
Olga Lipińska - gość dzisiejszej "Bitwy o kulturę" w Teatrze Starym www.wikipedia.org
Mowa jest dla nas między innymi tym, czym dla psów merdanie ogonami - pisał Stefan Garczyński w "Sztuce myśli i słowa". Na wszelkiego rodzaju maratonach, przeglądach, czy nocach kabaretowych, ogony merdają w tempie stroboskopu na dyskotece. A publiczność pokłada się ze śmiechu. Tylko z czego?

Gdzie się podziały literackie kabarety? Takie jak Kabaret Starszych Panów, Elita, czy kabarecik Olgi Lipińskiej? Właśnie ona będzie gościem dzisiejszej Bitwy o kulturę w Teatrze Starym. Spotkanie nazywa się "Właśnie leci kabarecik" (w nawiązaniu do telewizyjnego programu Lipińskiej o tym samym tytule.)

Przypomnę taką anegdotę: "Czytałem pański artykuł w gazecie, ale niestety nie zrozumiałem go" - zagaduje ktoś Anatole'a France'a. Francuski pisarz odpowiada: "To mnie nie dziwi, nie napisałem go dla pana". Polskie kabarety "starej daty" pracowały nad słowem, stosowały subtelne aluzje i wyrafinowany humor. Niektórzy mieli prawo go nie zrozumieć. Współczesne kabarety wiedzą jak pisać skecze, aby śmiał się dosłownie każdy. A to oznacza dwie rzeczy: niskie loty plus wysokie zyski.

Najobfitsze finansowe plony kabarety zbierają latem. Za jeden występ liczą sobie ok. 5 tys. zł. W przypadku "gwiazdy" jest to nawet 30 tys. zł. Dokładne zestawienie opracował "Superexpress". Wedle tabloidu, na szczycie estradowej finansjery stoi kabaret Ani Mru-Mru, który do 2012 r. zarobił 1,76 miliona złotych. Pozostałe sławy mogą się pochwalić równie spektakularnymi wynikami.

Z przeglądu najpopularniejszych skeczy jasno widać, że Polaków najbardziej śmieszy cudzy idiotyzm. Wystarczy dziwaczna peruka, pokraczna wymowa, absurdalny strój, i dzieło gotowe. Mało prawdopodobne, aby publiczność przeczuwała, że ogląda siebie samą, tyle że w krzywym zwierciadle.

"Chłop przebrany za babę" to chwyt nieśmiertelny. Pamiętacie jak "naszego krajowego wyrobu Mae West", czyli przedwojenny aktor Eugeniusz Bodo śpiewał "seks appeal to nasza broń kobieca, seks appeal to coś, co was podnieca..."? Cóż, poczucie humoru od tamtej pory boleśnie zdziadziało. Na otarcie łez pozostaje nam Mariolka Krejzolka - postać z kabaretu Paranienormalni.

Olga Lipińska
Reżyserka, scenarzystka telewizyjna, wieloletnia dyrektorka Teatru Komedia, twórczyni "Kabartetu Olgi Lipińskiej" oraz "Właśnie leci kabarecik" Urodzona w 1939 roku w Warszawie Lipińska dla Teatru Telewizji wyreżyserowała m.in. słynne "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna". W jednym z wywiadów powiedziała: "Poziom dzisiejszej telewizji jest rozpaczliwy, to jakiś jeden wielki bełkot."

Spotkanie z Olgą Lipińską, "Oto leci kabarecik"Teatr Stary, ul. Jezuicka 18, dziś (wtorek), godz. 18.00, wstęp wolny

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski