Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bloki w centrum z widokiem na Czechówkę? Ale tylko pod warunkiem, że na plany dewelopera zgodzą się miejscy radni

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne pixabay.com
Trzy bloki z ponad setką mieszkań planuje wybudować deweloper przy Dolnej 3 Maja u zbiegu z al. Solidarności. Chce przy tym skorzystać z „lex deweloper”, bo projektowane obiekty są niezgodne z przeznaczaniem terenu.

To już dziewiąte podejście do „lex deweloper” w Lublinie. Tym razem chodzi o inwestycje u zbiegu Dolnej 3 Maja z al. Solidarności. To działka położona naprzeciwko przystanku komunikacji miejskiej. Powierzchnia terenu objętego inwestycją to 88 arów ( 8 857,5 m kw).

Z wnioskiem do ratusza o zgodę na inwestycje wystąpił Tomasz Księżopolski. To prezes KS Development. W przypadku jednak inwestycji przy Dolnej 3 Maja reprezentuje firmę TK Finans Tomasz Księżopolski.

Inwestycja ma obejmować budowę trzech bloków. W dwóch z nich na parterach mają być zlokalizowane usługi np. biurowe, medyczne, fryzjerskie, handlowe.

Budynek A położony ma być najbliżej Dolnej 3 Maja, dwa pozostałe – B i C – w głębi działku w kierunku obiektów rozbudowywanego szpitala.

– Budynek A będzie miał cztery kondygnacje nadziemne, a budynki B i C będą miały po sześć kondygnacji nadziemnych. Zaprojektowano garaż podziemny jednokondygnacyjny, w którym będą znajdowały się miejsca postojowe dla samochodów osobowych, komórki lokatorskie i pomieszczenia techniczne – opisuje Mariusz Plewa, architekt.

W budynkach zaprojektowano łącznie 116 mieszkań (budynek A – 46 mieszkań, B – 41, C – 29) o powierzchni od 25 m kw. do 125 m kw. Przewidywana liczba osób zamieszkujących w blokach to 222.

W garażu podziemnym ma powstać 76 miejsc postojowych. Na powierzchni zaś będzie ich 35.

– Na terenie inwestycji od strony północnej (czyli od Czechówki - dop. red.) zaplanowano stworzenie przestrzeni rekreacyjnej ogólnodostępnej z obiektami małej architektury, placem zabaw, alejkami, miejscami do odpoczynku i oświetleniem. Na całym obszarze będzie zieleń urządzana, z nowymi nasadzeniami drzew. Przestrzeń rekreacyjna służyć będzie zarówno mieszkańcom projektowanej inwestycji jak i ogółowi mieszkańców. Planowane jest przeprowadzenie ciągu pieszego oraz drogi rowerowej stanowiącej fragment ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Czechówki – dodaje Plewa.

Teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Koncepcja inwestycji określa jednak inne parametry zagospodarowania działki niż przyjęli miejscy planiści. M.in. chodzi o wysokość budynków – plan dopuszcza obiekty czterokondygnacyjne (do 15,5 m wysokości) deweloper chce, aby dwa bloki miała sześć kondygnacji (21 metrów), miasto dopuszcza zabudowę 29 proc. terenu, deweloper chce zająć pod budynki – 32,02 proc.

– Całość założenia wpisuje się w istniejącą zabudowę i ukształtowanie terenu. Sześciokondygnacyjny budynek B domknie oś widokową biegnącą poprzez ul. Niecałą. Wysokość projektowanych budynków nie przekracza wysokości budynków znajdujących się przy ul. Niecałej. Kształt budynków zbliżony jest do litery L – uzupełnia Plewa.

Ostatecznie o tym, czy takie bloki będą mogły stanąć przy Dolnej 3 Maja, zdecydują w głosowaniu miejscy radni.

Od 2019 r. deweloperzy próbowali w Lublinie skorzystać z „lex deweloper” do budowy mieszkań przy sześciu ulicach: Relaksowej, Jutrzenki, Poligonowej, Sławinkowskiej (trzy wnioski), Gospodarczej i Spółdzielczości Pracy. Za każdym razem radni miejscy mówili „nie” tym pomysłom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski