Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa sieci szerokopasmowej w woj. lubelskim na półmetku

DUN
archiwum
Projekt ma umożliwić 93 proc. mieszkańcom regionu dostęp do internetu. Ale sama budowa infrastruktury tego nie zagwarantuje.

- Jesteśmy dziś na takim etapie, że można mieć pewność, że projekt zostanie zrealizowany - przekonywał dziennikarzy Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Jeszcze jakieś dwa lata temu takiej pewności nie było, bo prace przy projekcie strasznie się ślimaczyły (trzeba było prosić ówczesne Ministerstwo Rozwoju Regionalnego o pozwolenie na wydłużenie terminu realizacji inwestycji o 10 miesięcy). Dziś co prawda dla 10 procent sieci nie ma jeszcze dokumentacji projektowej i pozwoleń na budowę ale urzędnicy zapewniają, że dokumentacja zostanie uzupełniona jeszcze w tym roku. - Inwestycja wymaga szeregu pozwoleń, uzgodnień z wieloma instytucjami - tłumaczyła przedłużające się procedury Anna Pawlak, kierowniczka projektu sieci szerokopasmowej w Urzędzie Marszałkowskim.

Na pozostałych odcinkach prace trwają od marca tego roku. Z planowanych 2908 kilometrów sieci światłowodowej powstało 1800 kilometrów. - Wykonawca zobowiązał się, że do końca roku gotowych będzie ponad 2 tys. km sieci - mówił Sosnowski. Zgodnie z planem całość inwestycji ma być zrealizowana do końca października przyszłego roku.

Projekt ma zapełnić “białe plamy” w dostępie do internetu na Lubelszczyźnie i dać dostęp do sieci 93 proc. mieszkańcom województwa i 100 proc. firm. - Chcemy ściągać do województwa centra usług dla biznesu. A one potrzebują dostępu do internetu na odpowiednim poziomie. Sieć spowoduje powstawanie inteligentnych miejsc pracy - podkreślał europoseł Krzysztof Hetman.

W imieniu samorządu infrastrukturą zarządzał nią będzie wybrany operator (trwa postępowanie, które ma go wyłonić). Ten zaś znajdzie i podpisze umowy z lokalnymi dostawcami Internetu (tzw. operatorzy „ostatniej mili”), którzy dostarczą usługi bezpośrednio do mieszkańców. Poszukiwanie tych ostatnich ma się zacząć w przyszłym roku i może nie być proste. - A dopiero kiedy internet rzeczywiście dotrze do domów mieszkańców regionu będzie umowy z nimi będą podpisane, będzie można mówić o sukcesie projektu - podkreśla Sosnowski.

Wartość inwestycji w województwie lubelskim to 385 mln zł, unijne dofinansowanie wyniesie 267 mln zł. Projekt jest realizowany także w czterech innych regionach Polski wschodniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski