Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą powstrzymać „ideologię LGBT”. RPO zaskarżył uchwały. Decyzja podzieliła lubelski sąd

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Szymon Starnawski/archiwum
Sprzeciwiają się „homopropagandzie”, „promowaniu ideologii ruchów LGBT”, deklarują stanie „na straży narodowych pryncypiów” i „troskę o rozwój moralny młodego pokolenia”. Takie zapisy znajdują się w uchwałach Rady Powiatu Ryckiego i Sejmiku Województwa Lubelskiego. Akty prawne zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. Sprawa podzieliła lubelskich sędziów.

Sprawa sięga 2019 r., kiedy to radni powiatu ryckiego przyjęli stanowisko „w przedmiocie powstrzymania ideologii gender i LGBT”, a radni sejmiku województwa - „stanowisko (...) w sprawie wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”.

Oba dokumenty mają podobną treść. Sprzeciwiają się „promowaniu homoseksualizmu i edukacji seksualnej w szkołach oraz środowiska LGBT”, „deprawacji dzieci, młodzieży i dorosłych” i wprowadzenia do szkół elementów wychowania seksualnego zgodnymi ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia.

Uchwały zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich. Jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie odrzucił obie skargi.

W przypadku uchwały Rady Powiatu w Rykach sąd uznał, że nie może uwzględnić skargi RPO, ponieważ uchwała nie została podjęta w sprawie z zakresu administracji publicznej. A tylko takie akty prawne może analizować sąd administracyjny.

„Zaskarżona uchwała (...) nie dotyczy sprawy z zakresu administracji publicznej, gdyż nie stanowi realizacji zadania publicznego przypisanego temu organowi samorządu terytorialnego w drodze ustawy, nie nakłada obowiązku, nie stwierdza uprawnienia lub obowiązku, jak też nie tworzy i nie znosi istniejącego stosunku prawnego” - czytamy w uzasadnieniu.

Sąd uznał, że zaskarżona uchwała zawiera jedynie deklarację o charakterze ideowym i światopoglądowym.

RPO skarży się

Zdanie odrębne zgłosiła sędzia Monika Kazubińska–Kręcisz. Jej zdaniem, uchwała jest szkodliwa i dezawuuje osoby nieheteronormatywne oraz transpłciowe i wyklucza je ze wspólnoty. „Uchwały tego rodzaju” - utrzymuje sędzia - „są wymierzone w społeczność LGBTQ+ i jej aktywistów, których działanie wywołane zostało przecież w znacznej mierze eskalacją zachowań dyskryminacyjnych w kraju. Pogłębiają mowę nienawiści wobec tych osób, przyczyniają się do innych przestępstw na tle dyskryminacyjnym, a w konsekwencji do pogorszenia indywidualnej sytuacji osób LGBTQ+ w regionie, w tym zwłaszcza młodzieży”.

W podobnym tonie sędziowie argumentują decyzję o odrzuceniu skargi RPO na uchwałę sejmiku województwa lubelskiego. Również w tej sprawie zdanie odrębne zgłosiła sędzia Monika Kazubińska–Kręcisz.

Oba postanowienia sąd wydał 17 lutego. RPO zapowiedział ich zaskarżenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

„Nawet w przypadku przyjęcia, że uchwały te nie zawierają elementów władczych, ale stanowią »deklarację ideową«, to i tak są niezgodne z prawem. Zawierają bowiem treści sprzeczne z zasadą niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową, a także ograniczają prawa obywatelskie. Stoją więc w sprzeczności z Konstytucją RP oraz prawem UE” - przekonuje Adam Bodnar.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski