Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrobry zmierzył się z Mądrym. Nad Bugiem odbyła się rekonstrukcja bitwy sprzed tysiąca lat

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Adrian Tomczyk
Adrian Tomczyk
Wideo
od 16 lat
Przed tysiącem lat polskie wojska Bolesława Chrobrego wyruszyły na króla Ruskiego Jarosława Mądrego, a ten drugi wraz z wojskiem wyruszył na Polskę. Dzięki inscenizacji mogliśmy przeżyć lekcję historii na żywo i przenieść się w czasie.

22 lipca 1018 roku na polach w pobliżu grodu Wołyń rozegrała się wielka, aczkolwiek niespodziewana bitwa. Polscy wojowie budowali przeprawę przez Bug, gdy doszło do sporu i rozpoczęła się bitwa. Wszyscy żyjący w tamtych czasach kronikarze zgodnie relacjonują, że to król Bolesław Chrobry wykazał się większym sprytem i przeprawił się przez rzekę, by zaatakować nieprzygotowanych Rusinów. Różne nacje walczyły pomiędzy sobą, aby otworzyć Chrobremu drogę do Kijowa i osadzić na tronie swojego zięcia.

Wydarzenia sprzed ponad tysiąca lat zostały odtworzone, a przez ostatni weekend pola w Czumowie zamieniły się w wielką średniowieczną wioskę. Uczestnicy tego wydarzenia mogli przenieść się w czasie i zobaczyć jak w tamtych czasach ludzie żyli i wytwarzali rzeczy codziennego użytku.

Odwiedzający tę średniowieczną wioskę mogli podziwiać pojedynki średniowiecznych rycerzy, patrzeć jak wytwarzane i barwione były tkaniny na ubrania oraz metal kuty na zbroje i miecze. Kulminacją tych trzydniowych atrakcji była rekonstrukcja wielkiej bitwy, która była jedną z ważniejszych bitew w historii średniowiecza.

- Gródek nad Bugiem jest jedną z pierwszych miejscowości, które pojawiają się w kronikach polskich związanych z województwem lubelskim. Wielką gratką jest bitwa nad Bugiem. W średniowiecznych kronikach mamy zazwyczaj jedno zdanie o jakiejś ważnej bitwie, natomiast tutaj posiadamy trzy bardzo dokładne opisy - mówi Marcin Gabski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie.

Dlaczego to wydarzenie jest takie wyjątkowe? Ponieważ rekonstruowane jest praktycznie w tym samym miejscu, w którym odbyła się bitwa. Jak zwracają uwagę organizatorzy, najważniejsze jest dokładne odwzorowanie szczegółów. Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej, które brało udział w rekonstrukcji dba o wiarygodność części garderoby i uzbrojenia, tak by było to jak najwierniejsze.

- Spora część naszych strojów jest szyta z materiałów tkanych, szytych oraz barwionych ręcznie - mówi Sławomir Guz, prezes stowarzyszenia.

Jak zwracają uwagę rekonstruktorzy biorący udział w bitwie, w takich strojach jest o wiele większy komfort walki, ze względu na całkowitą naturalność używanych materiałów.

Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i turyści licznie przybyli by zobaczyć to wydarzenie. Także wśród rekonstruktorów mieliśmy gości z całej polski, a także z Litwy oraz Łotwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski