MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciasno w szkole, trzeba wynająć pomieszczenia dla uczniów. Powstanie nowa placówka oświatowa na Węglinie. Ilu chętnych do wynajmu?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
fot. Małgorzata Genca
Ma pomieścić 450 uczniów z klas młodszych, w 18 oddziałach. Miasto pilnie potrzebuje lokalu lub budynku, gdzie utworzy kolejną szkołę dla dzieci z Węglina Południowego. Za dużego wyboru jednak nie ma. Ofertę wynajmu złożyła tylko jedna spółka.

To sytuacja awaryjna – przekonuje miasto. Chodzi o uczniów z Węglina Południowego. A precyzyjniej miejsce, gdzie będą mogli się uczyć.

– Potrzebujemy nowego budynku, który będziemy wynajmować do momentu wybudowania nowej szkoły, aby zapewnić możliwość realizacji obowiązku szkolnego dla dzieci z Węglina Południowego – tłumaczy Mariusz Banach, z-ca prezydenta Lublina.

Chętni na zgłoszenie ofert mieli czas do 23 listopada. We środę (24.11) ratusz poinformował o liczbie zainteresowanych wynajmem powierzchni na rzecz miasta.

- Wpłynęła jedna propozycja najmu dotycząca budynku zlokalizowanego we wskazanym w ogłoszeniu rejonie – informuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

„Wskazany rejon” to teren, którego granice wyznaczają: al. Kraśnicka, ul. Roztocze, ul. Jana Pawła II i południowe granica miasta.

Kto złożył ofertę? Nie wiadomo. Ratusz nie ujawnia nazwy firmy. Urzędnicy nie chcą też mówić o możliwych kosztach najmu.

- Oferta spełnia określone przez Wydział Oświaty i Wychowania warunki w zakresie lokalizacji i proponowanej liczby sal dydaktycznych i będzie podlegała dalszej analizie pod kątem formalnym – mówi Głazik.

Miasto chce, aby powierzchnia użytkowa zaproponowana do wynajmu mieściła się w przedziale 700–1200 mkw. Ma to pozwolić na „usytuowanie 18 oddziałów dla 450 uczniów (dzieci w wieku 7-9 lat, w klasach I-III), w tym minimum dziewięć sal dydaktycznych do edukacji wczesnoszkolnej”. W obiekcie muszą być m.in. łazienki i toalety, miejsce do wydawania posiłków wraz ze zmywalnią, pomieszczenie na pokój nauczycielski, szatnie.

Ratusz chce dysponować pomieszczeniami od 16 sierpnia. Deklaruje, że będzie z nich korzystał co najmniej przez pięć lat.

We września 2020 r. na Węglinie zaczęła działać podstawówka przy ul. Berylowej. Budowa placówki pochłonęła ok. 80 mln zł. W szkole już jest ciasno.

- W bieżącym roku szkolnym placówka liczy 800 uczniów (w budynku przy ul. Berylowej 7) i 300 wychowanków (150 w budynku przy ul. Berylowej 7 i 150 w budynku przy ul. Onyksowej 6a), a roczny przyrost uczniów szacowany jest na około 250-300 dzieci – wylicza Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

- Zastanawiamy się bardzo poważnie nad ograniczeniem obwodu Szkoły Podstawowej nr 58 przy ul. Berylowej – przyznaje Banach.
Miasto przygotowuje się do budowy nowej szkoły na Węglinie. Rozważane są dwa scenariusze: rozbudowa placówki przy ul. Berylowej oraz budowa nowego obiektu przy ul. ul. Jemiołuszki.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski