MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co jedzą lublinianie? Raport za 2022 rok zbytnio nie zaskakuje, ale są pewne zmiany

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
materiały prasowe/nadesłane
Jak co roku, portal pyszne.pl publikuje raport food trendów z największych miast Polski. Czy inflacja i kryzys gospodarczy sprawił że lublinianie częściej gotują w domu? A może zaczęliśmy eksperymentować? Firma pyszne.pl wspólnie z globalną agencją WGSN, opracowali listę trendów zauważalnych obecnie w polskiej i światowej gastronomii. Portal do zamawiania jedzenia posiłkuje się w raporcie także lokalnymi badaniami oraz analizami uznanych ekspertek kulinarnych.

Grudzień to czas podsumowań we wszystkich sferach życia. Także w gastronomii. W raporcie FoodTrendów pyszne.pl przeczytamy nie tylko o zwyczajach jedzeniowych Polaków, ale również o zjawiskach, które kształtują rynek i będą go kształtować w najbliższym czasie. 

Co zamawialiśmy w roku 2022?

W 2021 roku w rankingu królowała kuchnia włoska i jej najpopularniejsze danie, czyli pizza. W tym roku pieczony placek spadł na drugie miejsce, a liderem został burger. Na podium wraz z nimi utrzymuje się kebab. Natomiast jeśli chodzi o kuchnie światowe zyskujące największą popularność w Lublinie, to tu sprawy mają się całkiem inaczej. W najpopularniejszych daniach kebab zajął trzecie miejsce, natomiast kuchnia arabska z której się wywodzi - pierwsze. Na drugim miejscu uplasowała się kuchnia dalekowschodnia, a na ostatnim miejscu podium kuchnia tajska.

Dużą popularnością cieszy się także kuchnia wegetariańska. Według badań portalu, 31% Polaków decyduje się na kuchnie całkowicie bezmięsną, a 17% wszystkich zamówień w 2022 roku stanowiły potrawy wegetariańskie. Wśród nich największą popularnością cieszyły się: pizza margherita, wege sushi czy sałatka grecka.

Trendy na 2023 rok?

Na podstawie tegorocznych badań, można już powoli domyślać się co będzie się działo na rynku w przyszłym roku. Pyszne.pl wyszczególniło kilka kategorii, według których posługują się użytkownicy aplikacji:

  • Małe przyjemności - użytkownicy zamawiają przekąski lub małe posiłki w celu pocieszenia się w trudnej i stresującej sytuacji. System rozwinął się głównie w czasie lockdownu i pandemii, jednak stanowi nadal 30% wszystkich zamówień.
  • Sprytna oszczędność - pozwalamy sobie na zamówienie czegoś z restauracji, jednak gdy pozostaną nam resztki, posługujemy sie nimi do przygotowania innych potraw.
  • Świadome wybory - coraz więcej użytkowników portalu decyduje się na zamawianie posiłków z miejsc, gdzie wiedzą że wykorzystuje się lokalne i ekologiczne produkty.
  • Uczta dla zmysłów - konsumenci decydujący się na zamówienie czegoś nie tylko ze względu na chęć zaspokojenia głodu. Coraz częściej oprócz składu przekonują ich zdjęcia danych potraw.
  • Moda na retro i eksperymenty z tradycją - wracamy do korzeni i kuchni naszych babć, ale mamy ochotę ją trochę podkręcić i dodać pazura. Według badań widzimy także tendencję zamawiania świątecznych potraw poza sezonem na nie.

W rankingu ogólnopolskim Lublin zajmuje ósmą pozycję pod względem ilości zamówień z dostawą. Warto wspomnieć, że aplikacja pyszne.pl obsługuje 1800 miejscowości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uprawa warzyw w czerwcu - bez tego nie będzie dobrych zbiorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski