Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy Kuriera Lubelskiego i CSK: historia jednego miejsca (ZDJĘCIA,WIDEO)

MS
Wystawę opowiadającą o historii miejsca, w którym powstało CSK będzie można oglądać przy CSK, od strony ulicy Skłodowskiej-Curie przed  2 tygodnie.
Wystawę opowiadającą o historii miejsca, w którym powstało CSK będzie można oglądać przy CSK, od strony ulicy Skłodowskiej-Curie przed 2 tygodnie. Małgorzata Genca
Od poniedziałku przy Centrum Spotkania Kultur, od strony ul. Skłodowskiej-Curie, można oglądać wystawę “Jak zmieniło się miejsce, w którym dziś jest Centrum Spotkania Kultur”. To historia 60 lat opowiedziana archiwalnymi zdjęciami i wspomnieniami naszych Czytelników. W tym miejscu będzie prezentowana przez dwa tygodnie.

Na wystawie “Jak zmieniło się miejsce, w którym dziś jest Centrum Spotkania Kultur pokazujemy m.in. archiwalne zdjęcia. Pochodzą one z archiwów Czytelników Kuriera, ale też zbiorów Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, czy Archiwum Państwowego w Lublinie.

Poniedziałkowy wernisaż był okazją do snucia kolejnych opowieści. Na przykład o wojskowym, który mieszkał w jednej z willi wyburzonych w połowie lat 70. pod budowę Teatru Dramatycznego.

- Ten żołnierz m.in. z papieru i zapałek zrobił model kopalni węgla. W Domu Żołnierza ta makieta stała sporo czasu, dużo ludzi ją oglądało - usłyszeliśmy od pana Marka Rzepińskiego, który w latach 50. mieszkał przy ulicy Nowotki (obecnie ks. Idziego Radziszewskiego). Pan Marek jest jednym z bohaterów naszej wystawy, wspomina dawne podwórko, na którym dozorca hodował kozę. - Lipę przy Domu Aktora pamiętam z dzieciństwa. To było miejsce spotkań, jak baobab na pl. Litewskim - opowiadał Marek Rzepiński.

- Historia jest dla nas zobowiązująca, aby nie osiąść na laurach. Bo bez korzeni nie ma skrzydeł - stwierdził w czasie otwarcia wystawy Piotr Franaszek, dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Sylwia Szewc-Koryszko, redaktor naczelna Kuriera Lubelskiego podkreśliła, jak ważne w tym przypadku były zdjęcia i wspomnienia, jakie dostaliśmy od Czytelników. - To jest tak naprawdę Państwa wystawa - dodała.

Na ekspozycję składa się sześć podwójnych plansz. Wystawa, która jest efektem wspólnej akcji Kuriera i CSK, została przygotowana w języku polskim i angielskim. Wcześniej w Kurierze wydaliśmy dodatek poświęcony historii miejsca, w którym niegdyś były wojskowe wille, potem Teatr w Budowie, a dziś istnieje nowy gmach Centrum Spotkania Kultur.

Najlepsi uczniowie ze szkół podstawowych zostali nagrodzeni przez prezydenta Lublina (ZDJĘCIA)
Absolutoria 2016. Studenci UMCS żegnają się z uczelnią (ZDJĘCIA)
Euro 2016 pod chmurką. Strefa kibica stanęła przed Aqua Lublin. Wejście za darmo (FOTO)
Lubelska Miss Studentek 2016. Sprawdź, kto zdobył tytuł (ZDJĘCIA, WIDEO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski