Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie fragmentów Księgi Psalmów. Odpowiedź do pytania na maturę ustną

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Opracowanie pytania na maturę ustną z polskiego 2023.
Opracowanie pytania na maturę ustną z polskiego 2023.
„Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Psalmów. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst” – tak brzmiało ósme jawne pytanie z Biblii na maturę ustną. Jednak zgodnie ze zmianami wprowadzonymi 1 marca to pytanie nie będzie obowiązywało na egzaminie w 2023 roku. Możliwe jednak, że powróci w kolejnych latach. Przygotowaliśmy opracowanie tego zagadnienia.

Matura ustna 2023. Jak będzie wyglądała? Lista pytań jawnych na egzaminie

Ustny egzamin z języka polskiego w 2023 roku będzie wyglądał nieco inaczej. Wylosowanie jednego pytania, w którym uczniowie będą musieli zmierzyć się z tekstem literackim, ikonicznym lub dotyczącym języka to nie wszystko. Zdający jeszcze przed maturą muszą zapoznać się z listą jawnych pytań, a na samym egzaminie wylosują jedno z nich. Zagadnień jest ostatecznie 110:

Uwaga! Zgodnie ze zmianami, które zostały ogłoszone 1 marca 2023 roku, to pytanie egzaminacyjne nie obowiązuje na maturze 2023.

Oto lista pytań jawnych:

Aktualne jawne pytania na maturę 2023.

Pytania jawne na maturę ustną z polskiego 2023. Wszystkie py...

Ósme pytanie z Biblii brzmi: „Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Psalmów. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst”. Poniżej zamieszczamy przykładową odpowiedź.

Człowiek w relacji z Bogiem. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Psalmów. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst

Wstęp: Biblia – święta księga chrześcijan – przesiąknięta jest różnymi obrazami relacji Boga z człowiekiem, począwszy od Księgi Rodzaju, w której Stwórca ofiarował pierwszym rodzicom piękny i wspaniały świat. Jednak Adam i Ewa nie byli posłuszni boskim prawom, przez co w ich życie wdarł się grzech i zostali wypędzeni z raju. Kolejne karty tej świętej księgi pokazują, jak człowiek nieustannie próbuje nawiązać relację z Bogiem, odwraca się od Niego, by później znów Mu zaufać.

Teza: Relacja Boga i człowieka jest zmienna. Człowiek raz ufa Bogu i jest Mu posłuszny, a innym razem oddala się od Niego przez grzech. Bóg wciąż czeka na człowieka, jest dla niego jak ojciec czy dobry pasterz.

Argumentacja z Księgi Psalmów: Widać to doskonale w niezwykle bogatym (bo zawierającym 150 pieśni) zbiorze utworów poetyckich, jakim jest Księga Psalmów. Psalmy w zależności od ich tematyki możemy podzielić na m.in. na dziękczynne, pochwalne czy przebłagalne.

Widzimy więc w nich człowieka, który jest wdzięczny swojemu Stwórcy za dobro, które otrzymał, wychwala go za Jego wielkość i dobrodziejstwa, a także prosi o przebaczenie swoich grzechów i wszelkich przewinień. Relacja Boga i człowieka, która wyłania się z Księgi Psalmów, jest bardzo różnorodna. Człowiek jest w niej niekiedy pewny siebie, prosząc o wymierzenie pomsty narodom, które nie są wierne Bogu (mowa tu o tzw. psalmach złorzeczących, choć część biblistów uważa, że nie powinno się ich tak określać), a czasami zagubiony, świadom swojej małości i pozbawiony obecności Wszechmogącego.

Tę drugą postawę widzimy na przykład w Psalmie 22, który rozpoczyna się od słów: „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił? Daleko jesteś, mój Wybawco, chociaż jęczę w bólu”. Pomimo różnych trudności podmiot liryczny postanawia trwać w relacji z Bogiem, oddać się mu całkowicie, zaufać. Jednocześnie osoba mówiąca woła do Boga: „Ty zaś, Panie, nie stój w oddali! Pomocy moja, spiesz mi na ratunek”. Traktuje więc Boga jako swojego opiekuna, ojca czy pasterza.

Ten ostatni wizerunek doskonale widać w jednym z bardziej znanych psalmów, czyli Psalmie 23, rozpoczynającym się od słów: „Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego”. Człowiek ma świadomość, że Bóg jest osobą, która daje mu szczęście i wszystko to, czego potrzebuje, a także wspomaga w trudniejszych chwilach („Chociażbym szedł przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę, bo ty jesteś ze mną”). Z kolei wizerunek Boga jako niezwykłego opiekuna widać w Psalmie 139. Rozpoczyna się on słowami: „Przenikasz i znasz mnie Panie, wiesz, kiedy kładę się i wstaję i czytasz z daleka w moich myślach”. Podmiot liryczny jest świadom tego, że Bóg jest osobą, która niegdyś go ukształtowała, a teraz otacza opieką.

Odwołanie do wybranego kontekstu: Podobną relację Boga jako opiekuna, ojca, dobrego pasterza wobec stworzenia, w tym także człowieka można dostrzec w renesansowym utworze Jana Kochanowskiego pt. „Czego chcesz od nas Panie”. Podmiot liryczny w wierszu ma świadomość, że Bóg ofiarował mu wszystko, a on niczym nie może się odwdzięczyć („to wszytko Twoje, cokolwiek na tym świecie człowiek mieni swoje”). Jednocześnie jest wdzięczny Bogu za to, że ofiarował człowiekowi piękny i wspaniały świat, w którym zmieniają się pory roku, niebo usłane jest gwiazdami, a ziemia pokryta ziołami.

Osoba mówiąca jest wdzięcznym wyznawcą, a świat – zgodnie z renesansowym, ale także biblijnym obrazem – pełen harmonii i ładu. Bóg, który wyłania się z wersów tego utworu, jest dobrotliwy, otaczający swoją opieką, niczym skrzydłami, a człowiek nie musi martwić się o swój los, bo ma przy sobie największego i kochającego opiekuna i ojca. Jednocześnie podmiot liryczny otwarcie mówi o małości człowieka, odznacza się postawą pełną pokory i bogobojności.

Inne konteksty:

  • „Dziady” cz. III Adama Mickiewicza;
  • „Bogurodzica”;
  • Treny Kochanowskiego.

Podsumowanie: Człowiek, choć niekiedy doświadcza zwątpień i na jakiś czas odstępuje od Boga, bardzo często zwraca się ku Stwórcy, mając świadomość, że jedynie On – jako dobry pasterz, ojciec i opiekun – może pomóc mu przetrwać trudny czas, „drogę przez ciemną dolinę”. Właśnie dlatego relacja człowiek-Bóg przedstawiana w wielu utworach literackich oparta jest na wzajemnym zaufaniu, wdzięczności i szacunku. Człowiek ma świadomość, że Bóg jest dobrym ojcem, który nieustannie otacza go swoją opieką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski