Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy na cmentarzu na Majdanku pojawią się nowe wejścia?

Jakub Sarek
Małgorzata Genca
- Aby dostać się spod bramy głównej cmentarza na Majdanku do zlokalizowanych w jego dalszej części grobów musimy przejść ponad dwa kilometry w obie strony. Dla starszych ludzi to prawdziwa gehenna - uważa nasz Czytelnik i apeluje do ratusza o utworzenie - od strony ul. Wyzwolenia - dodatkowego wejścia na komunalną nekropolię.

Działa od 1976 r. i jest największym cmentarzem we wschodniej Polsce. Chodzi o komunalną nekropolię przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie. Zajmuje ona ponad 40 hektarów. Na tak rozległym obszarze znajduje się blisko 40 tys. grobów i pochowanych jest prawie 67 tys. osób. Zdaniem naszego Czytelnika na cmentarzu brakuje bocznych wejść, które ułatwiłyby dojście do usytuowanych w jego dalszej części sektorów.

- Na nekropolię w zasadzie można wejść tylko przez bramę główną. Aby dotrzeć do najdalej położonych grobów, trzeba przejść ponad dwa kilometry w obie strony. Dla ludzi w podeszłym wieku to prawdziwa gehenna - żali się.

Osobom starszym i mającym problem z poruszaniem się, w dotarciu do grobów swoich bliskich mają pomóc dwa meleksy. Kursują one między głównymi alejkami cmentarza codziennie (z wyjątkiem okresu Wszystkich Świętych) w godz. 8-16. Elektryczne wózki startują spod głównej bramy cmentarza i pokonują trasę o długości ok. 2,5 km.

- Jeden z pojazdów zabiera pięć osób, a drugi siedem - mówi Błażej Rakowski z Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które zarządzą nekropolią na Majdanku.

Na cmentarz ten można dostać się także od strony ul. Dekutowskiego. Na wysokości sektora S7 znajduje się boczne wejście wraz z niewielkim terenem, gdzie można zaparkować swoje auto. Wiedzie do niego biegnąca za zakładami kamieniarskimi, tymczasowa droga wzdłuż muru cmentarza, na którą wjeżdża się od ul. Cmentarnej.

- To wyboista, prowizoryczna trasa wyłożona betonowymi płytami, na których w deszczowe dni i tak zbiera się błoto. Takie warunki nie zachęcają do skorzystania z tej opcji - wskazuje Czytelnik.

W jego opinii, dodatkowe wejście na komunalną nekropolię powinno powstać także od strony ul. Wyzwolenia.

- Cmentarz rozrasta się w tamtym kierunku. Koniecznością jest zatem stworzenie w tym miejscu bramy wejściowej - podkreśla Czytelnik.

O potrzebie utworzenia dodatkowych wejść na największy cmentarz Lublina i budowie nowego układu drogowego wokół niego mówi się od lat. Jednym z pomysłów na usprawnienie dojazdu na nekropolię jest przedłużenie ul. Dekutowskiego. Nowy odcinek tej arterii ma połączyć ul. Franczaka z ul. Wyzwolenia i ul. Głuską. Droga będzie miała dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu.

- Inwestycja obejmie także przebudowę ulicy Głuskiej i Wyzwolenia w miejscu włączenia ulicy będącej przedłużeniem ulicy Dekutowskiego, budowę dróg dojazdowych do bram cmentarza po stronie południowej (od strony ul. Wyzwolenia - przyp. red.) i wschodniej (od ul. Dekutowskiego - przyp. red.), budowę ul. Szklarnianej, dróg dla pieszych i rowerów wzdłuż projektowanych ulic, zatok autobusowych dla komunikacji miejskiej, kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego i zagospodarowanie zieleni - wylicza Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Łącznie wybudowanych zostanie ok. trzech kilometrów dróg.

Na jakim etapie znajduje się to przedsięwzięcie?

- Posiadamy dokumentację projektową oraz zezwolenie na realizację tej inwestycji (zrid) - informuje Głazik.

Na tę chwilę nie wiadomo jednak, ile pochłonie inwestycja, ani kiedy ruszą prace.

- Realizacja tego zadania drogowego będzie możliwa po pozyskaniu środków na ten cel - tłumaczy Głazik.

Obecnie w Lublinie znajdują się cmentarze o łącznej powierzchni ponad 90 ha, w tym: dwa komunalne – oprócz tego przy Drodze Męczenników Majdanka także ten przy ul. Białej (łącznie około 42 ha) oraz cmentarze wyznaniowe (lub zespoły cmentarzy) przy ul. Lipowej, Unickiej, Głusk, Zemborzyckiej, Kalinowszczyzna, Ewangelickiej, Walecznych, Bazylianówka (łącznie około 50 ha).

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski