MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czysty prąd i ciepło z lubelskiej elektrociepłowni Megatem [ZDJĘCIA, WIDEO]

ak, pn
36 mln zł kosztowała budowa instalacji oczyszczania w elektrociepłowni Megatem EC Lublin. Inwestycja na Tatarach poprawi czystość powietrza w mieście i jego okolicach.

Roboty przy systemie odsiarczania, odpylania i odazotowania spalin rozpoczęły się wiosną 2015 r. a oficjalnie zakończyły się w czwartek. Teraz elektrociepłownia spełnia ostre wymagania postawione przez Unię Europejską.

- To najnowocześniejsza instalacja oczyszczania w Polsce – twierdzi Tadeusz Karczmarczyk, prezes Megatem EC Lublin. – Z początkiem roku weszły w życie bardziej restrykcyjne przepisy emisyjne. Groziło nam wyłączenie lub ograniczenie produkcji. W szczytowym momencie inwestycji nad instalacją pracowało 18 firm przy cały czas funkcjonującym zakładzie.

Elektrociepłownia powstała w latach 50-tych dla potrzeb Fabryki Samochodów Ciężarowych. Od 2001 r. jest spółką niezależną. Zakupem zakładu był zainteresowany m.in. Lubelski Węgiel „Bogdanka”. Jednak w kolejnym roku firmę kupiło Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „Grovis” z Lublina. Od tego czasu na unowocześnienie zakładu wydano 150 mln zł.

Zakład unowocześniono, wymieniono dach, izolację części budynków i rur. Miejsce blachy zajęły kompozyty. - Wcześniej zdarzało się, że złomiarze kradli blaszane elementy izolacji. Teraz wykorzystujemy najnowocześniejszą technologię ocieplania w Polsce - tłumaczy Zbigniew Wojczuk, dyrektor ds. wytwarzania w spółce.

Prezes Karczmarczyk podkreśla, że po ostatniej inwestycji z komina powinna lecieć tylko para. Poza czystością emisji prezes ma też nadzieję na ograniczenie zużyciu wody w procesie produkcji, szacowane na ok. 65 tys. metrów sześciennych rocznie. Oszczędności gwarantuje też wykorzystanie procesu kogeneracji, polegającego na jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej.

Megatem EC jest drugim co do wielkości dostawcą energii do lubelskiego systemu ciepłowniczego LPEC. Obsługuje ponad 30 proc. lokalnego rynku, zimą odpowiadając za dostawy energii cieplnej do dzielnic: Tatary, Bronowice, Kalinowszczyzna, Czechów, Felin i Śródmieście. W okresie letnim, gdy mieszkańcy potrzebują jedynie gorącej wody, Megatem może zaopatrywać w nią całe miasto.
Ponadto przedsiębiorstwo wytwarza energię elektryczną, która trafia do firm działających na obszarze byłej FSC.

W elektrociepłowni pracuje 150 osób, z tego 88 osób przy utrzymaniu produkcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski