Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowa pomoc prawna w Lublinie. Zobacz, z jakich usług możesz skorzystać

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
W 13 punktach przez 5 dni w tygodniu przez cały rok mieszkańcy Lublina mogą korzystać z pomocy prawnej oraz poradnictwa obywatelskiego i mediacji. Wszystkie usługi są bezpłatne.

W ramach nieodpłatnej pomocy prawnej doradcy:

  • poinformują o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących nam uprawnieniach lub spoczywających na nas obowiązkach
  • wskażą sposób rozwiązania problemu prawnego
  • pomogą w sporządzeniu projektu niektórych pism, w tym sporządzeniem projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym.

Z kolei nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, które mają m.in. wesprzeć ją w samodzielnym rozwiązaniu problemu, a w razie potrzeby, sporządzić wspólnie plan działania i pomóc w jego realizacji. Poradnictwo skierowane jest w szczególności do osób zadłużonych i obejmuje zakres spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

W ramach nieodpłatnej mediacji eksperci:

  • poinformują o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających,
  • przygotują projekt umowy o mediację, wniosek o przeprowadzenie mediacji lub o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej
  • pomogą przeprowadzić mediację
  • udzielą pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.

Wizytę w punkcie, w którym udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone jest nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, można umówić:

  • za pośrednictwem strony internetowej – rezerwacja wizyt pod adresem: np.ms.gov.pl,
  • telefonicznie: 81 466 12 10 (w godzinach 7:30-15:30).

Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje wszystkim, którzy nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy. Mogą z niej skorzystać także ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku po pisemnym złożeniu oświadczenia, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy.

Z porad prawnych można skorzystać w 13 punktach przez 5 dni w tygodniu. W 6 punktach porad udzielają adwokaci i radcowie prawni wskazani przez lubelskie samorządy prawnicze, a pozostałe 7 punktów prowadzone jest przez organizacje pozarządowe – Stowarzyszenie „Sursum Corda” z Nowego Sącza oraz „Pasieka” – Fundacja Rozwoju i Wsparcia z Rzeszowa.

Szczegółowe informacje, w tym lokalizacje punktów, dostępne są na stronie internetowej Miasta.

W 2023 roku łącznie zostało udzielonych blisko 6300 porad, z czego około 4400 z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej, a około 1900 z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Najczęściej porady dotyczyły prawa cywilnego, rodzinnego oraz karnego.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski