MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe szczepienia dla mieszkańców Lublina. Sprawdź, gdzie i kiedy dać się ukłuć

Gabriela Bogaczyk
pixabay.com
Od 11 września ruszają kolejne bezpłatne szczepienia przeciwko grypie i pneumokom, które sfinansuje Urząd Miasta w Lublinie.

Seniorzy po 65. roku życia będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień ochronnych przeciw grypie. Program rusza już 11 września. - Szczepienia wykonywane będą w 43 przychodniach na terenie miasta. Osoby zainteresowane mogą się zgłaszać do tych przychodni bez względu na to, do jakiego podmiotu leczniczego zapisany jest pacjent. Decyduje kolejność zgłoszeń - podpowiada Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

W tym sezonie planowane jest zaszczepienie 7270 seniorów. Miasto wyda na to około 300 tys. złotych.

Również 11 września ruszy bezpłatny program szczepień przeciw pneumokokom.

- Zaszczepionych zostanie 960 dzieci urodzonych w 2014 roku, mieszkańców Lublina - informuje Mazurek-Podleśna.

Zaznaczmy, że koszt za-szczepienia jednego dziecka wynosi 250 złotych, jednak 3-letni mieszkańcy Lublina mogą skorzystać z takiego szczepienia bezpłatnie. Miasto przeznaczy na szczepionki przeciw pneumokokom około 240 tysięcy złotych.

Szczepienia dla dzieci wykonywane będą w 41 przychodniach na terenie Lublina.

Natomiast od wiosny trwają już bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który odpowiada za rozwój raka szyjki macicy. W tym roku z darmowego szczepienia mogą skorzystać 12-letnie dziewczynki urodzone w 2005 roku.

- Do początku sierpnia pierwszą dawką udało się za-szczepić 458 dziewczynek. Na ten rok zaplanowano wykonanie 570 szczepień, a na ten cel zarezerwowano 160 tys. złotych - informuje ratusz.

Wciąż można skorzystać bezpłatnie z dwóch dawek. - Pomiędzy dawkami powinny być 3 miesiące przerwy. Istnieje możliwość wykonania szczepienia pierwszej dawki pod koniec programu, a kolejnej po odpowiednim okresie czasu już na własną rękę - tłumaczy Olga Mazurek-Podleśna.

Szczepienia dla 12-latek dostępne są w 38 przychodniach. Możliwe są po przeprowadzonym badaniu lekarskim i kwalifikacji do szczepienia.

Dodajmy, że na naszej stronie internetowej znajduje się lista przychodni, w których można skorzystać z bezpłatnych szczepień.

Natomiast 22 września we wszystkich przychodniach zrzeszonych w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców będzie można bezpłatnie wykonać badanie krwi. To kolejna edycja akcji związanej z Międzynarodowym Dniem Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej.

Wykaz wszystkich przychodni znajdziecie w załącznikach pod tekstem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski