Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja ulic w Lublinie. Prześwietlają życiorysy patronów

Artur Jurkowski
Prof. Henryk Raabe, twórca i pierwszy rektor UMCS. Lubelscy piłsudczycy chcą aby przestał być on patronem jednej z ulic.
Prof. Henryk Raabe, twórca i pierwszy rektor UMCS. Lubelscy piłsudczycy chcą aby przestał być on patronem jednej z ulic. Anna Kurkiewicz
- To osoby kojarzone z poprzednim systemem - podkreślał Tomasz Dyzma, prezes lubelskiego oddziału Związku Piłsudczyków. Chodzi o Jana Hempla, Lucynę Herc, Henryka Raabego i Michała Wójtowicza. Piłsudczycy chcą aby przestali być patronami lubelskich ulic. We wtorek sprawą zajęła się miejska komisja ds. nazewnictwa ulic. I na razie opinii nie wydała.

Całą sprawa to konsekwencją „ustawa dekomunizacyjnej”, która weszła w życie na początku września. Nakazuje ona samorządom usunięcie w ciągu roku nazw, które „odwołują się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”. - Dekomunizacja budzi olbrzymie emocje - podkreślała Halina Danczowska, szefowa zespołu.

Nie ma listy osób „niepożądanych” w nazewnictwie ulicznym. To samorządy rozstrzygają kogo się pozbyć. We wtorek najwięcej mówiono o Henryku Raabe, czyli pierwszym rektorze UMCS. W jego obronie wstąpił rektor uniwersytetu - prof. Stanisław Michałowski. - Krzywdzące jest mówienie o pierwszym rektorze UMCS jako o komuniście, aparatczyku - mówił Michałowski.

- Nie da się tej postaci oddzielić od historii uniwersytetu i samego Lublina. To człowiek, który był częścią systemu ale ten system go odrzucił i w warunkach PRL nie można było o nim mówić - dodawał prof. Janusz Wrona, z Zakładu Historii Społecznej XX wieku UMCS.

Dyskusja o dekomunizacji ulic trwała ok. półtorej godziny. Członkowie zespołu w swoich wypowiedziach wskazywali, że nie są zwolennikami zmian proponowanych przez piłsudczyków. Ostatecznej opinii jednak nie wydali. Poczekają z tym do następnego posiedzenia, na którym chcą wysłuchać argumentów piłsudczyków.

- Dwie ze wskazanych postaci nie podlegają pod ustawę, bo straciły życie przed 1944 r - podkreślał Marcin Nowak, radny miejski i członek zespołu ds. nazewnictwa.

Zdaniem radnego chodzi o Hempla (współzałożyciel LSS Społem, który zginął w 1937 r.) i Wójtowicza (dowódca Gwardii Ludowej w Obwodzie Lubelskim, poległ w 1943 r).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski