Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do dwóch razy sztuka? Lublin znów chce być Europejską Stolicą Kultury. Furtkę uchylą radni

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Łukasz Kaczanowski
To, że Lublin chce po raz kolejny stanąć do walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wiadomo było od 2021 r., kiedy z listem otwartym do władz miasta wystąpili ludzie kultury i nauki. Miasto powiedziało „tak” i uruchomiło procedurę, której pierwszym krokiem jest zielone światło od radnych.

O tym, czy radni dadzą zielone światło, dowiemy się na najbliżej sesji rady miasta (25.05). Jak powiedział nam Piotr Breś, radni z klubu PiS poprą uchwałę w tej sprawie. Podobnie zrobią radni z klubu prezydenta Żuka.

W 2029 roku ESK ponownie zostanie jedno polskie miasto (jako współgospodarz z miastem szwedzkim). W wyścigu o tytuł Lublin rywalizować będzie prawdopodobnie m.in. z Katowicami, Kielcami, czy Kołobrzegiem.

W 2021 r. z listem do władz miasta zwrócili się ludzie kultury i nauki. M.in. Anna Dąbrowska, prezes Stowarzyszenia Homo Faber, Szymon Pietrasiewicz, aktywista miejski, Marcin Skrzypek, muzyk folkowy, Agnieszka Wojciechowska, menedżerka kultury, czy Agnieszka Ziętek, doktor nauk o polityce z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. W liście pisali: „Wnosimy o podjęcie przez Miasto Lublin przygotowań do startu Lublina w konkursie na Europejską Stolicę Kultury, którego finał jest przewidywany na rok 2029. (…) Tym razem wygramy. Świadczy o tym fakt, że już w 2011 roku otarliśmy się o zwycięstwo, a kilka tygodni temu zdobyliśmy tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Mamy odpowiednie doświadczenie, kapitał społeczny, większą świadomość, wiedzę i potencjał niż dekadę temu”.

Lublin w walce o ESK 2016 był bliski zwycięstwa. W 2010 roku trafiliśmy do ścisłej piątki miast starających się o tytuł. Ostatecznie w czerwcu 2011 roku okazało się, że przegraliśmy z Wrocławiem. Po placu Po Farze, gdzie zgromadziło się wtedy kilkuset lublinian czekających na decyzję, rozległ się cichy jęk zawodu.

- Mimo to odnieśliśmy sukces, wyrwaliśmy Lublin z niebytu, w mieście na reszcie zaczęło się coś dziać - mówił wówczas Rafał Koziński, jeden z autorów lubelskiej aplikacji do ESK.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski