Dobre starty lubelskich pływaków w Ostrowcu Świętokrzyskim

Udany weekend za pływakami AZS UMCS Lublin. W zawodach z cyklu Arena Grand Prix Pucharu Polski akademicy stanęli na podium siedmiokrotnie. Najlepiej spisali się Konrad Czerniak i Laura Bernat.

Dla doświadczonego 32-letniego puławianina występ w Ostrowcu Świętokrzyskim był drugim od czasu igrzysk olimpijskich w Tokio. Po operacji przegrody nosowej Czerniak wrócił do rywalizacji w pierwszej połowie lutego. Na początek wystąpił w Lizbonie.

Dwa tygodnie później walczył już w zawodach krajowych. W Ostrowcu św. wywalczył trzy medale. Wszystkie z nich ze złotego kruszcu. Czerniak okazał się najlepszy na dystansach 50 (22.57 sekundy) i 100 metrów stylem dowolnym (50.17 s), a do tego dołożył wygraną w swojej koronnej konkurencji, czyli na 50 metrów motylkiem (23.78 s).

Puławianin został drugim najlepszym zawodnikiem wśród panów podczas rywalizacji w Ostrowcu. Na swoim koncie uzbierał 1612 punktów. Minimalnie lepszy był reprezentant Muszelki Warszawa – Krzysztof Chmielewski (1616 pkt).

6. miejsce w tym zestawieniu zajął klubowy kolega Czerniaka – Jan Hołub, który w Ostrowcu Świętokrzyskim stanął na drugim stopniu podium w wyścigu na 200 metrów dowolnym (1:51:77 s).

Jako trzeci rywalizację panów na 200 metrów grzbietem zakończył Filip Suchański (UKS 51 Lublin). Do mety dopłynął z czasem 2:08.21 s. Zmagania zdominował Filip Kosiński (AZS AWF Warszawa) – 2:02.79 s.

Natomiast wśród pań najlepsza na tym dystansie okazała się faworytka – mistrzyni Europy juniorów z 2021 roku, Laura Bernat. 16-letnia zawodniczka AZS UMCS Lublin, czternasta zawodniczka igrzysk olimpijskich w Tokio, pokonała go w czasie 2:11.57. Podopieczna trenera Sławomira Pliszki zajęła ponadto 3. miejsce na dystansie o połowę krótszym (1:02.75 s). W klasyfikacji najlepszych zawodniczek dwudniowej rywalizacji w Ostrowcu Świętokrzyskim lublinianka uplasowała się na 5. miejscu (2341 pkt).