MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drogie mieszkania w Polsce? Za granicą jest jeszcze gorzej. Zobacz, jak szybko drożeją nieruchomości w Unii Europejskiej

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Ceny nieruchomości szybują w górę nie tylko w Polsce, ale też w całej Unii Europejskiej. W niewesołej sytuacji są zwłaszcza Czesi.
Ceny nieruchomości szybują w górę nie tylko w Polsce, ale też w całej Unii Europejskiej. W niewesołej sytuacji są zwłaszcza Czesi. pixabay.com
Mieszkania w Polsce były w III kwartale 2021 r. o 8,9 proc. droższe niż rok wcześniej – policzył Eurostat. To jednak nic w porównaniu z cenami nieruchomości u części naszych sąsiadów. W wielu krajach Unii Europejskiej nieruchomości drożeją bowiem znacznie szybciej niż u nas.

Mieszkania drożeją nie tylko w Polsce. U sąsiadów jest gorzej

Jeśli chodzi o rynek nieruchomości, zazwyczaj interesuje nas to, jak kształtują się ceny mieszkań w naszym mieście. Czasem warto jednak, choćby dla porównania, spojrzeć szerzej. Taką okazję dają nam najnowsze dane Eurostatu, dzięki którym możemy sprawdzić, jak szybko drożeją lokale mieszkalne w różnych krajach Europy.

Jak się okazuje, część naszych sąsiadów ma znacznie gorzej. Podczas gdy w Polsce pod koniec III kwartału 2021 r. mieszkania były średnio o 8,9 proc. droższe niż przed rokiem, za granicami naszego kraju:

  • w Czechach mieszkania podrożały w rok średnio o 22 proc.,
  • na Litwie wzrost cen wyniósł 18,9 proc. w skali roku,
  • w Niemczech ceny wzrosły w rok o 12 proc.

Powodów do radości nie mają także m.in. planujący zakup mieszkania Szwedzi (wzrost cen o 11,3 proc.), Austriacy (o 12,9 proc.), Holendrzy (o 16,8 proc.) i Estończycy (o 17,3 proc.). Względny spokój panował z kolei na rynkach nieruchomości m.in. we Włoszech (wzrost cen o 4,2 proc.), Hiszpanii (o 4,2 proc.) oraz Finlandii (o 5 proc.). Za największych szczęściarzy w Unii Europejskiej mogą uważać się mieszkańcy Cypru, gdzie mieszkania podrożały tylko o 2,2 proc.

Fala podwyżek trwa od dawna

Jeśli spojrzeć na europejskie nieruchomości w szerszej perspektywie, widać, że drożeją już od wielu lat. Jak wylicza Eurostat, od 2015 r. ceny mieszkań w UE poszły w górę średnio o prawie 40 proc. Na przykładzie poszczególnych krajów widać jeszcze silniejsze wzrosty:

  • o 104,4 proc. na Węgrzech,
  • o 89,6 proc. w Czechach,
  • o 73,5 proc. w Luksemburgu.

W Polsce w latach 2015–2021 średnie ceny mieszkań wzrosły o 49,3 proc., a więc znajdujemy się mniej więcej pośrodku zestawienia.

Co ciekawe, choć w całej Europie – tak jak i w Polsce – nie brakowało w ostatnich latach chętnych do zakupu mieszkania pod wynajem, nie zawsze dało się na takiej inwestycji dobrze zarobić. W dużej mierze odpowiada za to pandemia, która wywołała spadek stawek za najem. Jak podaje Eurostat, w ciągu ostatnich 6 lat czynsze najmu wzrosły w Europie średnio o 10 proc., a więc cztery razy mniej niż ceny mieszkań.

Pandemia nie wpłynęła za to hamująco na budowę mieszkań i realizację innych inwestycji budowlanych, także w naszym kraju.

– Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach Polska pozostanie największym placem budowy w Europie – podsumowuje dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Drogie mieszkania w Polsce? Za granicą jest jeszcze gorzej. Zobacz, jak szybko drożeją nieruchomości w Unii Europejskiej - RegioDom.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski