Dwa medale klasyków z regionu w mistrzostwach Polski seniorów. Szymon Szymonowicz sięgnął po złoto. Zobacz zdjęcia

szupti
Polski Związek Zapaśniczy
Klasycy z województwa lubelskiego wywalczyli dwa medale mistrzostw Polski seniorów w zapasach. Po złoto w kategorii wagowej do 87 kg sięgnął Szymon Szymonowicz (Cement-Gryf Chełm), natomiast Jakub Wach (JLKS Olimp Janów Lubelski) był trzeci w wadze do 55 kg. Krajowy czempionat odbył się w Raciborzu.

Szymon Szymonowicz w pojedynku finałowym, okazał się lepszy od Arkadiusza Kułynycza, reprezentującego barwy klubu sportowego RCSZ Olimpijczyk Radom. Było to starcie dwóch liderów, rywalizujących o pierwszeństwo w kadrze Polski seniorów.

Bezpośrednia rywalizacja tych dwóch zawodników, od jakiegoś czasu przykuwa uwagę kibiców, trenerów oraz środowiska zapaśniczego. Ważne jest to szczególnie w tym roku, gdyż stawką jest start w walce o "bilet" na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Szymonowicz tym razem wyszedł z tej konfrontacji zwycięsko, rewanżując się radomianinowi za porażkę w międzynarodowych mistrzostwach kraju, gdy po wyrównanym boju, triumfował nieznacznie Kułynycz. W efekcie radomianin zakwalifikował się do reprezentacji biało-czerwonych na kwietniowy czempionat Starego Kontynentu seniorów, który odbył się w Zagrzebiu.

Teraz chełmskiemu zapaśnikowi udało się zrewanżować i zostać numerem jeden w Polsce w stylu klasycznym, w kategorii wagowej do 87 kg.

Z kolei dla Jakuba Wacha, brąz krajowego czempionatu seniorów w wadze do 55 kg, to i tak ogromny sukces. Janowianin ma zaledwie 18 lat i wielka kariera dopiero przed nim.

W punktacji klubowej czempionatu w Raciborzu najlepszy okazał się zespół RCSZ Olimpijczyk Radom, gromadząc 557 pkt. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajęła ekipa AZS-AWF Warszawa (328 pkt.), a trzecie Unia Racibórz (147 pkt.). Chełmski Cement-Gryf został natomiast sklasyfikowany na piątej pozycji (108 pkt.), zaś JLKS Olimp Janów Lubelski na dziesiątej (51 pkt.).

Z kolei w klasyfikacji województw, lubelskie wywalczyło trzecią lokatę (160 pkt.). Triumfowało mazowieckie (925 pkt.), przed wielkopolskim (182 pkt.).

W tym roku zapasników i zapaśniczki czekają jeszcze mistrzostwa świata seniorów, które w dniach 16-24 września zostały zaplanowane w stolicy Serbii, Belgradzie.