Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dystrybucja ważnym elementem transformacji energetycznej

RED.
Materiały prasowe
Rozwój infrastruktury sieciowej i nowoczesne usługi będą stanowić bardzo ważny element transformacji energetycznej. W centrum uwagi jest klient i jego potrzeby – podkreśla Jarosław Kwasek, który od kilku tygodni pełni funkcję prezesa zarządu PGE Dystrybucja. Z prezesem największej spółki w województwie lubelskim rozmawiamy o pierwszych dniach pracy i planach rozwoju.

Z jakimi wyzwaniami przyszło się Panu już zmierzyć jako prezesowi spółki dystrybucyjnej?

W tym roku mamy wyjątkową zimę. Panujące warunki atmosferyczne stanowią duże wyzwanie z punktu widzenia operatora sieci dystrybucyjnej. Już w pierwszych dniach mojego urzędowania przyszło nam wszystkim zmierzyć się z trudną energetyczną rzeczywistością. Obszar dystrybucyjny PGE to blisko 40 proc. powierzchni Polski, tymczasem atak zimy spowodował awarie masowe na ponad połowie obszaru działania naszej spółki.

To był okres, kiedy Polskę ze zdwojoną siłą zaatakowała zima. Z opadów śniegu na pewno cieszyli się narciarze, ale pozostała część społeczeństwa – niekoniecznie.

Rzeczywiście, pogoda spowodowała, że bez prądu w najtrudniejszym momencie pozostawało ok. 100 tys. odbiorców na Podlasiu, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie. Nad przywracaniem właściwej pracy sieci pracowało kilkuset energetyków. Na bieżąco śledziłem spływające raporty, ale też sprawdzałem tempo usuwani szkód w terenie.

Słyszeliśmy, że odwiedził Pan brygady techniczne oraz dyspozytorów w terenie. Dlaczego?

Byłem na bieżąco informowany o skali trudności w usuwaniu szkód. Otrzymywałem aktualne dane i informacje, między innymi o tym, że pracownicy PGE Dystrybucja w terenie pracują po kilkanaście godzin w bardzo trudnych warunkach. Postanowiłem odwiedzić elektromonterów z rejonu energetycznego Biała Podlaska i dyspozytorów z Bielska Podlaskiego. W naszej codziennej pracy, nie tylko w obliczu awarii, brygady pogotowia energetycznego, służby techniczne czy właśnie dyspozytorzy stanowią najważniejszą część naszej załogi.

Tak jak Pan wspomniał, usuwanie awarii to zaledwie część wyzwań, z którymi mierzy się spółka. Jakie są plany na 2021 rok?

Właśnie została przyjęta przez rząd Polityka Energetyczna Polski 2040, w październiku Grupa PGE ogłosiła swoją strategię. Z obu dokumentów wynika, że nie ma innej drogi dla energetyki niż transformacja, a jednym z czynników stanowiących o skutecznym przeprowadzeniu tego procesu będzie rozwój infrastruktury sieciowej. Rozbudowa i modernizacja sieci dystrybucyjnej wspiera proces niezakłóconych dostaw energii do naszych odbiorców, a przypomnę, że mamy ich ponad 5,5 mln - to zobowiązuje. Rozbudowa infrastruktury energetycznej to również możliwości przyłączania rosnącej liczby odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji prosumenckich.

Przyrost instalacji prosumenckich w Polsce jest imponujących, a jak wygląda sytuacja na obszarze dystrybucyjnym PGE?

Wśród operatorów systemu dystrybucyjnego jesteśmy liderem w liczbie przyłączonych do sieci mikroinstalacji OZE. Na koniec 2020 r. mieliśmy ich blisko 157 tys., o łącznej mocy blisko 950 megawatów. Ubiegły rok pod tym względem był rekordowy. W 2020 r. do sieci operatora przyłączonych zostało blisko 100 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych. To dwa razy więcej niż w 2019 r. i prawie dziesięć razy więcej niż w 2018. Polacy bardzo mocno włączyli się w energetykę prosumencką i tempo przyrostu liczby mikroinstalacji rzeczywiście jest imponujące.

Transformacja energetyczna, rozwój sieci dystrybucyjnej i inne inwestycje to część wyzwań stojących przed PGE Dystrybucja. Jak do tych wyzwań podchodzą pracownicy PGE Dystrybucja?

Zależy mi na prawdziwym dialogu ze stroną społeczną i wypracowywaniu rozwiązań, które zapewnią stabilność zatrudnienia podczas transformacji energetycznej. Nasze plany sięgają kilku, a nawet kilkunastu lat. Tak jak wspominałem, sprawna sieć energetyczna i nowoczesne usługi będą stanowić bardzo ważny element transformacji. Przed PGE Dystrybucja i naszymi pracownikami ważne zadanie. Rozpoczynamy projekty, które w efekcie pozwolą na modernizację sieci i przystosowanie jej do nowych oczekiwań rynku.

Jak widzi Pan rolę PGE Dystrybucja w Grupie Kapitałowej PGE - w dobie transformacji i przyjętej właśnie przez rząd Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.?

Nasze zadania zostały jasno określone w Strategii Grupy PGE - to podnoszenie jakości usług dystrybucyjnych, sprawne realizacja przyłączeń klientów do sieci oraz realizacja działań zwiększających pewność dostaw energii elektrycznej. W centrum uwagi jest klient i jego potrzeby. Musimy tym potrzebom sprostać poprzez dostosowanie technologiczne i organizacyjne naszej firmy do zmieniającego się, bardzo wymagającego otoczenia zewnętrznego - do czekających nas zmian w sektorze energetycznym. Przed nami wiele wyzwań, poszukiwania nowych, dotychczas niestosowanych rozwiązań, ale chcemy to zrobić, bo tak widzimy naszą rolę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski