Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzoszkielety, drony i energia słoneczna. Bogdanka przygotowuje się na odejście od wydobycia węgla

Piotr Nowak
Piotr Nowak
LW Bogdanka/materiały nadesłane
- Bogdanka będzie ostatnią kopalnią, która zakończy produkcję węgla energetycznego - ogłosił wiceminister Artur Soboń. Dostosowaniu się do zmierzchu węgla w Polsce ma służyć nowa strategia LW Bogdanka. - Widzimy się jako kopalnia inteligentnych rozwiązań - przyznaje prezes Artur Wasil.

Farma fotowoltaiczna, świadczenie usług z wykorzystaniem dronów, produkcja komponentów do odnawialnych źródeł energii i recykling – tak zarząd LW Bogdanka widzi przyszłość kopalni. Władze spółki chcą, żeby do 2040 r. co trzecia złotówka zarabiana w Bogdance pochodziła z działalności pozagórniczej.

- Chcemy być jeszcze bardziej nowocześni – podkreśla Artur Wasil, prezes LW Bogdanka. W przedsiębiorstwie zatrudnionych jest ok. 5,6 tys. osób, z czego ponad 3,1 tys. to robotnicy pod ziemią.

Kopalnia inwestuje w dostęp do nowych pokładów węgla i zaawansowane technologie. W przyszłym roku ma być realizowany program wprowadzenia pod ziemię egzoszkieletów. A to tylko część planów na usprawnienie pracy górników. Przeciętna wartość nakładów na inwestycje w latach 2021-2030 wyniesie ok. 470 mln zł rocznie.

Około 2,1 mld zł ma kosztować budowa infrastruktury umożliwiającej wydobycie ze złóż Ostrów i Ludwin. Mimo tych nakładów kopalnia ma produkować mniej węgla dla energetyki. W latach 2021-2040 wydobycie tego surowca ma spaść z blisko 10 mln do 6 mln ton rocznie. Co w zamian?

Ważną zapowiedzią jest rozpoczęcie eksploatacji węgla koksującego. Surowiec jest wykorzystywany w hutnictwie do produkcji żelaza.

Pomysł nie jest nowy. W oparciu o wydobycie węgla koksującego swoją inwestycję w Lubelskim Zagłębiu Węglowym planowała australijska spółka Prairie Mining Limited. Firma zapowiadała budowę kopalni w miejscowości Kulik w gminie Siedliszcze. Jednak w grudniu 2019 r. koncesję na wydobycie ze złóż znajdujących się na tym terenie uzyskała kopalnia w Bogdance.

Węgiel koksujący został wpisany na listę surowców strategicznych Unii Europejskiej. W latach 2026-2040 górnicy z Bogdanki mają wydobywać średnio 2 mln ton tego surowca rocznie. - Bogdanka jest stabilnym miejscem pracy. Dobrym miejscem pracy - zapewnia Wasil.

Pewności co do swojej przyszłości nie mają górnicy ze Śląska. Porozumienie rządu z Komisją Europejską zakłada, że do 2049 r. zamknięta zostanie ostatnia kopalnia wchodząca w skład Polskiej Grupy Górniczej. W lutym ma być gotowa umowa społeczna dotycząca restrukturyzacji polskiego górnictwa. Do podpisania porozumienia ma zostać zaproszona także kopalnia z Lubelszczyzny.

- Moja rola jest taka, żeby przeprowadzić LW Bogdanka przez te zmiany - mówi Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Według jego zapowiedzi, Bogdanka będzie ostatnią kopalnią w Polsce, która zakończy produkcję węgla energetycznego.

Kopalnia Bogdanka

Bogdanka. Lubelska kopalnia węgla kamiennego potrafi zachwyc...

Zgodę na pomoc rządową i restrukturyzację polskiego górnictwa będzie musiała wydać Komisja Europejska.

Właścicielem LW Bogdanka jest Enea. Kontrolę nad koncernem energetycznym sprawuje Skarb Państwa.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski