Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia uciszyła hejnalistów. Na przegląd miejskich hejnałów w Lublinie poczekamy do przyszłego roku

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Archiwum
27. Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich nie odbędzie się w 2020 r., ale dopiero w 2021 r. Wszystko przez epidemię koronawirusa. – Bezpieczeństwo najważniejsze – mówią organizatorzy i zapewniają, że przerwa w organizacji przeglądu nie zagrozi jego istnieniu.

- Nie możemy narażać mieszańców i turystów. Bezpieczeństwo jest najważniejsze – mówi Stanisław Stępień, członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich. Stowarzyszenie od 1996 r. organizuje w Lublinie przegląd hejnałów miejskich. W tym roku miała się odbyć jego 27. edycja. Ale została przełożona na przyszły rok.

- Stracimy ciągłość wydarzenia, pojawi się mała dziura, ale nic nie zagraża istnieniu przeglądu. Obędzie się w przyszłym roku – przekonuje Stępień.

Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich od lat był jednym z najbarwniejszych (i najgłośniejszych) wydarzeń towarzyszących Jarmarkowi Jagiellońskiemu. W tym roku jarmark został przełożony – ze względu na epidemię koronawirusa – o tydzień. Rozpoczyna się 21 sierpnia i potrwa trzy dni.

- Przegląd nie jest elementem jarmarku. To odrębne wydarzenia. Ma ustaloną datę, kiedy się odbywa i od lata jesteśmy jej wierni. To 15 sierpnia, czyli dzień, w którym król Władysław Łokietek nadał Lublinowi w 1317 r. prawa miejskie – przypomina Stępień.

Lubelski hejnał miejski odegrano po raz pierwszy – jak podaje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miłośników Hejnałów Miejskich - 7 maja 1575 r. Początkowo był grany z wieży najważniejszego z lubelskich kościołów, czyli miejskiej fary pw. Św. Michała na Starym Mieście (kościół już nie istnieje). Później była to Brama Krakowska.

Hejnał w obecnym kształcie przywrócony został 13 czerwca 1991 r. Codziennie w południe jest wykonywany z balkonu lubelskiego ratusza.

W Polsce hejnały miejski są odgrywane w ponad 100 miastach. W 95 procentach są to melodie na trąbkę. Ale są wyjątki. Np. w Koninie hejnał wykonuje czterech muzyków: dwóch trębaczy i dwóch puzonistów. W Olsztynie hejnał jest jednocześnie hymnem miasta. To utwór „Warmio moja miła”, do którego muzykę napisał Feliks Nowowiejski.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski