MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski już w czerwcu (ZDJĘCIA)

Karolina Ryniak
Rusza festiwal Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski, dlatego w Muzeum Wsi Lubelskiej spotkali się w czwartek organizatorzy - przedstawiciele województw lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. Cykl wydarzeń rozpoczyna się w czerwcu i ma na celu prezentację kulinarnego bogactwa wschodnich regionów Polski.

- Patrząc na historię i potencjał naszych województw okazuje się, że sztuka jedzenia i gotowania, kultura stołu to element łączący województwo lubelskie, podkarpackie i podlaskie. Po raz kolejny organizując nasz festiwal chcemy ponownie pokazać, że wspieramy lokalnych twórców i przedsiębiorców - tymi słowami rozpoczął Sebastian Trojak, członek zarządu województwa lubelskiego. - Powinniśmy przy tym postawić na rozwój rolnictwa, produkcję oraz promocję artykułów najwyższej jakości - dodał.

To już czwarta edycja festiwalu, który ma charakter festynu plenerowego. W czasie jego trwania twórcy i producenci prezentują, poddają degustacji, a także sprzedają swoje wyroby.

Imprezie towarzyszy szereg występów artystycznych i koncertów. Cykl tegorocznych spotkań z regionalnymi wyrobami rozpoczną uroczystości w Bielsku Podlaskim już 1 i 2 czerwca.

Następnym przystankiem w kulinarnej podróży będzie Nałęczów, gdzie festyn odbędzie się w dniach 22 i 23 czerwca.

Ostatnim przystankiem będzie Festiwal Kresów w Basznia (woj. Podkarpackie), który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia.

- Tradycja lubelskich produktów i produkcji kulinarnej jest znana. Słyniemy z tego, że nasze produkty są naturalne i zdrowe. Wydaje się więc, że najlepszym miejscem do tego, by pokazać taki potencjał jest miasto uzdrowiskowe, znane w całej Polsce. Cieszymy się, że po raz kolejny lubelska edycja festiwalu odbędzie się w Nałęczowie. To na pewno wyzwanie, ale też docenienie za ubiegły rok - mówił Wiesław Pardyka, burmistrz Nałęczowa.

Uczestnicy spotkania mieli okazję spróbować różnych wyrobów m.in. wędlin, serów, wyrobów z kaszy, pieczywa. Nie zabrakło korowaja, czy proziaka.

- Wracamy do wschodniej tradycji gościnności. Wymieniamy się produktami i wiedzą, ale przede wszystkim najważniejsze jest spotkanie ludzi i wymiana poglądów przy naprawdę dobrym jedzeniu - podsumował Tomasz Solis, prezes Lubelskiego Oddziału Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Juwenalia 2019 w Lublinie. Pierwszego dnia wystąpili Enej, T...

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski