18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film "Sześć postaci" w TVP Lublin: Teatr jest dla nich łaskawy (ZDJĘCIA)

Kamil Kudyba
Aleksander Budzyński
Film "Sześć postaci" pokazuje, jak wspaniałymi aktorami mogą być osoby niepełnosprawne umysłowo. O teatroterapii, spełnieniu życiowym i zawodowym oraz rehabilitacji społecznej widza pisze Kamil Kudyba.

Film "Sześć postaci" jest obrazem szczególnym. Opisuje przygotowania grupy niepełnosprawnych umysłowo aktorów do wystawienia sztuki teatralnej opartej na dramacie Luigi Pirandella pt. "Sześć postaci w poszukiwaniu autora". Film został po raz pierwszy pokazany publiczności 15 października ub.r. w ramach Konfrontacji Teatralnych. W piątek, na antenie TVP Lublin, odbędzie się jego prapremiera.

- Pomysł realizacji tego projektu pojawił się już kilka lat temu. Czekaliśmy tylko na odpowiednią sztukę, która najpełniej zobrazuje trudne życiowe sytuacje dotyczące zarówno zdrowych, jak i niepełnosprawnych ludzi: postacie dramatu Pirandella poszukują swojego miejsca w teatrze, natomiast nasi aktorzy poszukują sposobu na swoje istnienie w świecie - tłumaczy Natasza Ziółkowska-Kurczuk, reżyserka filmu.

Głównymi bohaterami "Sześciu postaci" są uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, organizowanych przez Fundację Teatroterapii Lubelskiej. Organizacja ta od ponad 15 lat zajmuje się rehabilitacją osób niepełnosprawnych umysłowo zarówno pod kątem społecznym, jak i zawodowym. - Większość pracodawców traktuje tych ludzi, jak obywateli ostatniej kategorii, tym samym eliminując ich z rynku pracy. Istnieje jednak obszar szczególnie łaskawy dla niepełnosprawnych. Jest to pole sztuki. Dlatego też w szczególności skupiamy się właśnie na pracy w teatrze - mówi Maria Pietrusza-Budzyńska, prezydent FTL i założycielka Fundacji Teatru Lubelskiego.

- Wielu uczestników naszych warsztatów to prawdziwi geniusze emocjonalni, posiadający ogromne ilości kreatywności scenicznej i empatii. Jedyne czego im brakuje, to intelekt. Naszą misją jest odkrywanie ich talentów i pasji tworzenia tak, żeby mogli spełniać się poprzez sztukę - dodaje.

Głównym celem samego filmu jest zmiana nastawienia do osób niepełnosprawnych. - W filmie można zobaczyć, jak ci ludzie radzą sobie zarówno na deskach teatru, jak i w sytuacjach prywatnych. Liczymy na to, że kiedy widzowie spojrzą na życie z perspektywy osoby niepełnosprawnej, to przeżyją swoistą rehabilitację społeczną. "Sześć postaci" przypomina nam wszystkim, że powinniśmy cieszyć się z tego, co mamy, uczy pokory oraz pokazuje, jak wartościowi potrafią być ci, których wielu uznaje za niewartościowych - stwierdza Natasza Ziółkowska-Kurczuk.

Film powstał dzięki wsparciu finansowemu firmy Tezet i Lubelskiego Funduszu Filmowego, który w szczególności docenił walory artystyczne oraz ambitną tematykę dokumentu.

Piątek
Sześć postaci
TVP Lublin
godz. 17.05


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski