MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finał konkursu NLAB Nevada. Dziesięć lubelskich startupów leci do USA

Piotr Nowak
Piotr Nowak
W piątek w Urzędzie Marszałkowskim rozstrzygnięto konkurs, w którym nagrodą był udział w pierwszym polsko-amerykańskim programie akceleracji „NLAB Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge”
W piątek w Urzędzie Marszałkowskim rozstrzygnięto konkurs, w którym nagrodą był udział w pierwszym polsko-amerykańskim programie akceleracji „NLAB Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge” Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
Dziesięć lubelskich startupów będzie szukać inwestorów w Stanach Zjednoczonych. W piątek w Urzędzie Marszałkowskim rozstrzygnięto konkurs, w którym nagrodą był udział w pierwszym polsko-amerykańskim programie akceleracji „NLAB Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge”.

Nabór pomysłów rozpoczął się we wrześniu. Do udziału w konkursie zgłosiło się 30 przedsiębiorców zainteresowanych wyjazdem do Nevady, gdzie mieli doskonalić swój produkt i nawiązywać kontakty biznesowe.

W piątek w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiono dziesięć podmiotów, które wezmą udział w dwutygodniowej podróży. Wśród nich NexBio, czyli laboratorium zajmujące się analizą DNA i RNA dla odbiorców indywidualnych, ośrodków naukowych i firm biotechnologicznych. Pewne sukcesy ma już na koncie kolejna zakwalifikowana firma – Plantalux. Rodzinne przedsiębiorstwo rodziny Lachowskich specjalizuje się w projektowaniu i instalacji oświetlenia wspomagającego wzrost roślin w uprawach szklarniowych. Ich pomysły są już wdrażane w wielu szklarniach w Polsce i na świecie. Teraz czas na Stany Zjednoczone.

- Spotkacie tam wiele osób, wiele przyjaciół, możecie liczyć na wyciągniętą dłoń Amerykanów. Są otwarci, życzliwi, mają inne podejście do biznesu – powiedział Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. - Stan Nevada rozwija się i dobrze by było, gdybyśmy uczestniczyli w tym rozwoju ze swoimi pomysłami - dodał marszałek.

Wśród startupów, które polecą do USA są: CMS4Media (firma Grupa Tipmedia), Pro-Project (Pro-Project Henryk Kartaszyński), Wit-Composites (Wit-Composites), InPhoTech (InPhoTech Sp. z o.o.), ClinicHunter (Clinichunter Sp. z o.o.), Spino (Bartosz Wawrzyszak Consulting), MintCloud (Profit Network Sp. z o.o.) i Akanza (Akanza Sp. z o.o.). To pierwszy polsko-amerykański projekt tego typu.

- Mój odpowiednik z Nevady spędził w Polsce w ciągu dwóch lat 180 dni. To pokazuje jakie jest podejście, jaka jest świadomość i jak Amerykanie inwestują w szukanie partnerów. W Polsce spędził 180 dni i znalazł jeden region, który wydał mu się najbardziej zdeterminowany, żeby tę współpracę podjąć. Stan Nevada szukał partnerów w pięciu krajach, a w Polsce w szesnastu regionach.

Ostatecznie wybrał nas - mówi Artur Habza, dyrektor departamentu gospodarki i współpracy zagranicznej w Urzędzie Marszałkowskim.
„NLAB Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge” to program pilotażowy. Marszałek zapowiada, że będzie kontynuowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski