Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fonie Lublina: Camille Saint-Saëns – in memoriam

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Premiera drugiego koncertu tegorocznej edycji Fonii Lublina - Camille Saint-Saëns – in memoriam odbędzie się w formie online
Premiera drugiego koncertu tegorocznej edycji Fonii Lublina - Camille Saint-Saëns – in memoriam odbędzie się w formie online unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
28 lutego o g. 19 odbędzie się premiera drugiego koncertu tegorocznej edycji Fonii Lublina - Camille Saint-Saëns – in memoriam. Ze względu na pandemię w wydarzeniu będzie można uczestniczyć tylko w formie on-line.

Wybitny francuski kompozytor Camille Saint-Saëns będzie bohaterem najbliższego koncertu z cyklu Fonie Lublina. Data wydarzenia łączy się symbolicznie z 100. rocznicą jego śmierci.

W programie znajdą się dwie kompozycje: „Caprice Valse Wedding cake” op. 76 i „Le Carnaval des animaux”, poprzedzone II Kwintetem fortepianowym c-moll op.115, autorstwa jego studenta Gabriela Fauré'a.

- W muzyce Saint-Saënsa dominują tradycyjne formy, plastyczne melodie i oryginalna kolorystyka. Komponował z niezwykłą łatwością, jak sam przyznawał: żył z muzyką jak ryba w wodzie – opowiada dr Kinga Krzymowska – Szacoń i dodaje, że kwintesencję jego stylu możemy znaleźć m.in. w prezentowanym na koncercie walcu "Wedding Cake" op. 76 na fortepian i orkiestrę smyczkową.

- Camille Saint-Saëns był nie tylko nietuzinkowym kompozytorem, ale także organistą (przez Liszta określonym jako najlepszy organista na świecie), wybitnym intelektualistą, zainteresowanym m.in. entomologią i nowatorem (jako jeden z pierwszych pianistów dokonał nagrań fonograficznych, okazał się również pierwszym znanym kompozytorem, którego poproszono o napisanie muzyki filmowej) – opowiada dr Kinga Krzymowska – Szacoń.

Bohater zbliżającego się koncertu był także jednym z założycieli francuskiego Narodowego Stowarzyszenia Muzyki, które miało na celu promowanie twórczości kompozytorów krajowych i uwolnieniu jej od niemieckiego balastu.

- Nazywano go muzycznym gladiatorem z powodu jego uporczywej walki o usunięcie germańskich naleciałości z muzyki francuskiej, a w czasie I wojny światowej – także o usunięcie niemieckiej muzyki z francuskich sal koncertowych – dodaje ekspertka.

W koncercie udział wezmą Kwartet Teleion, czyli: Ewa Pukos (skrzypce), Maciej Rysak (skrzypce), Przemysław Raczek (altówka), Szymon Krzemień (wiolonczela) oraz muzycy: Piotr Ścirka (kontrabas), Maciej Hankus (flet), Krzysztof Pachla (klarnet), Stanisław Siedlaczek (ksylofon), Grzegorz Biegas (fortepian) i Agnieszka Schulz-Brzyska (fortepian).

Nagrania koncertu zrealizowano w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie. Premiera on-line będzie dostępna na stronie fonielublina.pl oraz na kanale Youtubie SPAM Oddział Lubelski.

W oczekiwaniu na to niedzielne wydarzenie, warto odświeżyć również koncert inauguracyjny „Z kart muzyki rosyjskiej / Fonie Lublina 2021” dostępny tutaj.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski