Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gaz łupkowy w woj. lubelskim: NIK wytyka nieprawidłowości

EP
EP
Gospodarczy boom, nowe miejsca pracy, wyższe emerytury - to wszystko miał nam dać gaz łupkowy. Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli bezlitośnie rozprawia się z tymi marzeniami. - Zaniedbania są ogromne - podkreślają eksperci.

Woj. lubelskie jest jednym z obszarów, gdzie gaz łupkowy może występować i gdzie trwają jego poszukiwania. Według NIK, cały proces odbywa się jednak w ślimaczym tempie, a odpowiedzialność za taką sytuację ponoszą przede wszystkim rząd i resort środowiska. - Diagnoza jest bardzo słuszna - komentuje prof. Marian Harasimiuk, geolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. - Głównym problemem jest brak ustawy węglowodorowej. Koncerny wydają dziś miliony na poszukiwania gazu, a nie mają żadnych gwarancji, na jakich zasadach będą mogły go wydobywać - tłumaczy.

Zmiany w prawie miały być gotowe już rok temu. Prace zatrzymały się jednak na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Zdaniem NIK, dalsze ich opóźnianie może się skończyć tym, że przedsiębiorcy ograniczą poszukiwania lub zupełnie z nich zrezygnują.

Ponadto, wciąż rzetelnie nie oszacowano wielkości naszych złóż. By tego dokonać, trzeba wykonać w całym kraju około 200 odwiertów. Przy obecnym tempie prac zajmie to jeszcze 12 lat.

Na tym jednak nie koniec. NIK zwraca też uwagę na przewlekłe postępowania w sprawie koncesji. - We wszystkich 100 przeprowadzonych w badanym okresie postępowaniach (...) przekroczony został podstawowy 30-dniowy termin załatwienia sprawy (...). Średni czas tych postępowań wynosił 132 dni - czytamy w raporcie z kontroli. Izba podkreśla, że w całej procedurze zabrakło też mechanizmów przeciwdziałających korupcji.

- Te problemy naukowcy i przedsiębiorcy sygnalizowali już od dawna - podkreśla prof. Harasimiuk. Jego zdaniem, nieudolność administracji rządowej skutkuje opóźnieniami także w naszym regionie. - Dziś gazu szukają u nas w praktyce trzy firmy: PGNiG, Orlen i Chevron. Ostatnio spowolniły prace - mówi. I podkreśla, że przedsiębiorcy czekają na konkretne informacje od strony rządowej. Resort środowiska zapewnia, że pod względem stanu poszukiwań gazu łupkowego Polska jest najbardziej zaawansowanym krajem w Europie. Nie precyzuje jednak, kiedy możemy się spodziewać kompleksowej nowelizacji prawa w tym zakresie.

Codziennie rano najświeższe informacje z Lubelszczyzny prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski