Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Geoinformatyka i humanistyka cyfrowa, czyli nowości na lubelskich uczelniach

Agata Wójcik
Wszystkie lubelskie uczelnie przygotowały nowości, którymi będą starały się przyciągnąć kandydatów
Wszystkie lubelskie uczelnie przygotowały nowości, którymi będą starały się przyciągnąć kandydatów Małgorzata Genca
Lubelskie uczelnie wzbogacają swoją ofertę edukacyjną. Sprawdź, jakie nowe kierunki będzie można wybrać w zbliżającej się rekrutacji.

W procesie rekrutacyj-nym, który rozpocznie się na UMCS pod koniec marca, kandydaci będą mieli do wyboru takie nowości, jak: analityka gospodarcza (I i II stopnia), logistyka (II stopnia), społeczeństwo informacyjne (I stopnia), geoinformatyka (II stopnia), architektura informacji (I stopnia).

W tegorocznej rekrutacji po raz pierwszy będzie także prowadzony nabór na studia II stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe, prowadzonym na Wydziale Politologii.

Poza tym w Wydziale Zamiejscowym w Puławach od nowego roku akademickiego zostanie uruchomiona agrochemia. Będzie to kierunek o profilu ściśle technicznym. 3,5-letnie studia inżynierskie będą prowadzone zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

- Będą to wyjątkowe studia łączące wiedzę przyrodniczą z kompetencjami rolniczymi. Zależy nam na zwiększeniu świadomości dotyczącej aktualnego zapotrzebowania społeczeństwa na konkretne rodzaje żywności, jej jakości oraz zasad funkcjonowania rynku rolnego i polityki rolnej - zdradza Adamska.

Nowości przygotował także Katolicki Uniwersytet Lubelski. W roku akademickim 2016/2017 uczelnia otworzy trzy nowe kierunki studiów - prawo Unii Europejskiej (studia będą prowadzone w dwóch grupach w języku polskim oraz w języku angielskim), informatykę na studiach stacjonarnych I stopnia w języku angielskim oraz humanistykę cyfrową na studiach stacjonarnych II stopnia (policencjackich).

- Program humanistyki cyfrowej łączy zagadnienia z kilku dyscyplin: językoznawstwa, literaturoznawstwa, historii, historii sztuki, bibliologii i informatologii oraz nauk o zarządzaniu - ujawnia Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.

Uniwersytet Medyczny przygotował jedną nowość. W październiku ruszą studia magisterskie na kierunku dietetyka.

Nowymi kierunkami na Uniwersytecie Przyrodniczym będą: chłodnictwo, klimatyzacja i technologie zintegrowane.

Politechnika Lubelska będzie natomiast zachęcała do studiowania inżynierii systemów bezpieczeństwa wewnętrznego oraz marketingu i komunikacji rynkowej.

Nowości przygotowały także lubelskie uczelnie niepubliczne. Przykładowo WSEI planuje otworzenie studiów licencjackich na kierunku psychologia i fizjoterapia oraz uruchomienie nowej specjalności higiena stomatologiczna na kierunku zdrowie publiczne.

Natomiast Wyższa Szkoła Nauk Społecznych będzie zachęcała do studiowania psychologii I stopnia z dwoma specjalnościami. - Studenci będą mieli do wyboru psychologię biznesu i psychologię rozwoju osobistego. Na decyzje o utworzeniu kierunku wpływ miało utworzenie Akademii Coachingu i Mentoringu Chrześcijańskiego, która prowadzi u nas, cieszące się dużą popularnością, warsztaty i wykłady - mówi Błażej Dyczewski z WSNS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski