Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Baranów

hana
Gmina Baranów prowadzi inwestycje przyjazne środowisku. Budowa nowego oświetlenia drogowego w miejscowości Baranów wzdłuż ciągu ulic: Stawowa, Zagrody, Szkolna, Cmentarna, Krótka, Środkowa i Wąska.

W ramach zadania zostanie wybudowane energooszczędne oświetlenie drogowe ledowe na słupach aluminiowych w ciągu kilku ulic w miejscowości Baranów. Nowe oświetlenie w sposób znaczący poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, zastąpi dotychczasowe, którego utrzymanie jest znaczącym obciążeniem dla budżetu Gminy. Budowa oświetlenia pozwoli na wygenerowanie oszczędności, które przeznaczone zostaną w pierwszej kolejności na rozpoczęcie kolejnych tożsamych inwestycji nie tylko w pozostałej części Baranowa, ale także w innych miejscowościach Gminy. Wartość projektu to 397 536,00 zł.

Zadanie jest zrealizowane w ramach Działania 5.5 Promocja niskoemisyjności RPO WL na lata 2014 -2020.

Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Baranów
W ramach projektu Gmina przekazała nieodpłatnie mieszkańcom 40 szt. przydomowych oczyszczalni ścieków pracujących w technologii SBR (sekwencyjny reaktor biologiczny), w tym : 4 RLM 30 szt. –przepustowość nominalna 0,6 m3/d i 5 - 6 RLM 10 szt. – przepustowość nominalna 0,9 m3/d. Przekazane w użyczenie instalacje już pracują. Realizacja projektu związana jest w wykonywaniem zadań własnych gminy w zakresie prawidłowej gospodarki wodno – ściekowej. Z problemem zagospodarowanie nieczystości ciekłych borykają się wszystkie gminy w Polsce, dlatego też jest rzeczą uzasadnioną i wielce pożądaną, że samorząd musi wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców w tym zakresie. Główną zaletą projektu jest fakt, że na Gminie ciąży obowiązek serwisowania instalacji oraz zapewnia ona usuwanie osadów powstających w oczyszczalniach, co niewątpliwie byłoby bardzo dużym obciążeniem dla mieszkańców.

Rozbudowa oczyszczalni ścieków
W ramach projektu wykonano prace polegające na rozbudowie działającej w miejscowości Baranów gminnej oczyszczalni ścieków. Zadanie zostało częściowo sfinansowane ze środków PROW na lata 2007 – 2014 i zamknęło się kwotą 1 351 246,63 zł. Z uwagi na pilną potrzebę zmodernizowania i rozbudowania oczyszczalni, która powstała w połowie lat dziewięćdziesiątych, Gmina przystąpiła do realizacji przedmiotowej inwestycji, która została podzielona na dwa etapy. Udało się wybudować nowy budynek, w którym zamontowane zostały nowoczesne urządzenia zapewniające prawidłową prace oczyszczalni oraz zaplecze socjalno – techniczne dla pracowników komunalnych.

OZE w Gminie Baranów
Projekt współfinansowany ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 - 2020 Oś priorytetowa 4 Energia Przyjazna Środowisku Działanie 4.1. Wsparcie wykorzystania OZE. W ramach zadania zostanie zrealizowana dostawa i montaż 368 szt. paneli kolektorów słonecznych (w 148 lokalizacjach) na budynkach prywatnych na terenie gminy Baranów, obejmująca między innymi: instalacje z 2 lub 3 kolektorami słonecznymi, montowane na dachach budynków, montaż kolektorów słonecznych w miejscu najbardziej korzystnym z punktu widzenia operowania promieni słonecznych w skali roku, posadowienie podgrzewacza c.w.u., podłączenie do podgrzewacza wody zimnej z istniejących instalacji wody zimnej, wyjścia ciepłej wody do instalacji c.w.u. oraz cyrkulacji c.w.u., wykonanie instalacji łączącej kolektory z dolną wężownicą podgrzewacza c.w.u., wyposażenie zasobnika c.w.u. w dodatkową wężownicę, która zostanie podłączona do istniejące go układu pompowego źródła ciepła w przypadku braku alternatywnego źródła ciepła zasobnik c.w.u. należy wyposażyć w grzałkę elektryczną , zainstalowanie grupy pompowej dwudrogowej, sterowanej przez regulator solarny, montaż armatury, naczynia przeponowego i pozostałych elementów instalacji oraz przeszkolenie użytkowników. W ramach zadania zostanie również zrealizowana dostawa i montaż pomp ciepła powietrze/woda w budynkach prywatnych na terenie gminy Baranów, obejmująca m.in.: dostawę i montaż 10 szt. pomp ciepła powietrze/woda do przygotowania c.w.u. ze zbiornikami o pojemności min. 260l, posadowienie pompy ciepła zintegrowanej z podgrzewaczem c.w.u., podłączenie podgrzewacza c.w.u. do istniejących instalacji wody zimnej, c.w.u. oraz cyrkulacji c.w.u., wyposażenie pompy w dodatkową wężownicę, która zostanie podłączona do istniejącego układu pompowego źródła ciepła, montaż armatury, zespołu pompowego naczynia przeponowego i pozostałych elementów wg schematu technologicznego, instalację układu sterującego, wykonanie płukania oraz prób ciśnieniowych instalacji, uruchomienie instalacji oraz przeszkolenie użytkowników.

Projekt zostanie zrealizowany do 31 października 2018 r.

Gmina Baranów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski