Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Terespol

Redakcja
Elementem wyróżniającym gminę Terespol są bezcenne obszary niezdegradowanych ekosystemów nadbużańskiej przyrody. Ponad połowę powierzchni gminy zajmują: Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu oraz Park Krajobrazowy "Podlaski Przełom Bugu" . Przez teren gminy przepływają dwie duże rzeki Podlasia - Bug i Krzna oraz mniejszy ciek wodny Czapelka.

Na terenie gminy znajdują się obszary europejskiej sieci ekologicznej NATURA 2000

- siedliskowe: Ostoja Nadbużańska PLH 140011 i Terespol PLH 060053

- ptasie: Dolina Dolnego Bugu PLB 140001 i Dolina Środkowego Bugu PLB 060003.

Przy realizacji dużych inwestycji w strefie aktywności gospodarczych gminy Terespol analizowane są szczegółowo oddziaływania przedsięwzięć na środowisko naturalne i wybierane są warianty najmniej oddziałujące na środowisko uwzględniające istniejące obszary chronione. Aspekt ochrony środowiska jest także brany pod uwagę w realizowanych programach. Dla ochrony środowiska, a w szczególności jej komponentów czyli powietrza atmosferycznego i wód powierzchniowych, Rada Gminy Terespol podjęła uchwały w sprawie udzielania przez gminę dotacji dla mieszkańców na realizację przedsięwzięć wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz na wykonywanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz przyłączy kanalizacji sanitarnej.

Warto podkreślić, że dzięki działaniom samorządu gminnego Gmina Terespol osiągnęła standard europejski w gospodarce wodno-ściekowej. Aż 81 proc. mieszkańców ma rozwiązany problem gospodarki ściekowej, zaś blisko 100 proc. korzysta z wodociągów.

Ponadto gminna spółka komunalna Eko-Bug wybudowała ekologiczną kotłownię o mocy 500 kW, która zasila w ciepło szkołę w Kobylanach, siedzibę Spółki oraz budynek administracyjny Urzędu Gminy Terespol.

Ponad 60 % powierzchni obszaru gminy Terespol zagrożone jest powodzią. Dla przeciwdziałania skutkom powodzi gmina podjęła realizację inwestycji polegającej na budowie zbiornika obok rzeki Czapelka. Nowobudowany zbiornik będzie pełnić funkcję przeciwpowodziową, retencyjną a docelowo także rekreacyjno-wypoczynkowej. W sąsiedztwie nowobudowanego zbiornika zaplanowano urządzenie strefy wypoczynku, która w połączeniu z istniejącymi terenami rekreacyjnymi obejmującymi miejsce do kąpieli z placem zabaw, łowisko, boisko do gry w piłkę nożną wraz z niezbędną infrastrukturą, stworzy bardzo atrakcyjny kompleks dla odpoczynku i relaksu mieszkańcom gminy, a także turystom odwiedzającym naszą gminę.

Uzupełnieniem dla oferty są także dwa obiekty forteczne tj. Prochownia i Dzieło Międzyfortowe Kobylany I położone na w/w obszarze. Prochownia została wyremontowana w latach ubiegłych natomiast remont Dzieła Międzyfortowego ma być zakończony jesienią tego roku. Na remont tych obiektów Gmina uzyskała fundusze z Unii Europejskiej.

Gmina Terespol to obszar historycznie wielonarodowy i wielokulturowy gdzie Polacy, Rusini, Białorusini, Żydzi i Tatarzy pozostawili ślady swoich kultur: kościoły rzymsko – katolickie , np. kościół z XIX wieku w Neplach, prawosławne, drewniane cerkwie, m.in. dawna cerkiew unicka z początków XVI wieku w Krzyczewie, cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Dobratyczach oraz cerkiew pw. Opieki Matki Bożej z 1808r. z bogatym ikonostasem w Kobylanach. W m. Zastawek przy drodze powiatowej nr 1052 L Lebiedziew - Piszczac zlokalizowany jest mizar (cmentarz tatarski). Na terenie gminy znajduje się Zespół Fortów Twierdzy Brzeskich – 27 obiektów fortecznych, z czego dwa z nich tj. Prochownia i Dzieło Międzyfortowe znajdują się w strefie wypoczynkowej o której wspomniano wcześniej. Przy rozwidleniach i skrzyżowaniach dróg zlokalizowane są liczne kapliczki i krzyże wśród nich kamienna baba w Neplach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski