Miasto Puławy

  Miasto Puławy

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Miasto Puławy
  Na przestrzeni kilku wieków z małej rybackiej wioski położonej u przeprawy przez Wisłę Puławy przeobraziły się w nowoczesne, sprawnie funkcjonujące i przyciągające ludzi miasto. Szczególnie intensywny rozwój nastąpił na przestrzeni ostatnich 15 lat.
  Miasto Puławy
  Obecnie Puławy są liderem w kwestii realizowanych zadań publicznych i aktywności obywatelskiej oraz kreatorem nowych rozwiązań i przedsięwzięć rozwojowych, niezbędnych do zapewnienia konkurencyjności na wielu płaszczyznach. Ponadto dzięki zrównoważonemu zarządzaniu i skutecznemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych, miasto śmiało podejmuje wyzwania nowoczesności, będąc ośrodkiem przyjaznym mieszkańcom, turystom i inwestorom pod każdym względem.
  PUŁAWY „Z MYŚLĄ O CZŁOWIEKU”


  Puławy to nowoczesny ośrodek miejski, który może pochwalić się estetyczną i przyjazną przestrzenią, zatopionymi w zieleni skwerami, nowoczesnymi terenami do rekreacji. Jest to miasto, które urzeka atmosferą kulturowego bogactwa i komfortem życia. Puławy zarządzane są „z myślą o człowieku” i tę myśl przewodnią widać we wszelkich działaniach.

  Priorytetem władz samorządowych jest pomoc wszystkim osobom, a w szczególności tym, które zagrożone są wykluczeniem. Duży nacisk aktywności położony jest na młodzież, dzieci i rodzinę. Stale rozbudowywana jest infrastruktura sportowa, a znacznie więcej środków niż przewiduje rządowa subwencja, przekazywane jest na oświatę. Miasto realizuje także wiele zadań z zakresu polityki senioralnej i aktywizacji tej grupy społecznej.

  Ideą jest zapewnienie optymalnych warunków do życia i rozwoju, stąd w podejmowanych działaniach znajduje się wiele przedsięwzięć, mających na celu rewitalizację przestrzeni miejskiej oraz poprawę infrastruktury. Znaczna część budżetu miasta przeznaczana jest na przebudowę i rozbudowę sieci dróg, ścieżek rowerowych, zagospodarowanie placów miejskich, modernizację i termomodernizację budynków, rozbudowę zaplecza sportowego.  PUŁAWY TURYSTYCZNIE
  Puławy to idealne miejsce na wypoczynek. Rzadko zdarza się, aby miasto było atrakcyjne w tak wielu obszarach. Ciekawe zabytki i bogata historia oraz nowoczesne rozwiązania dla aktywnego spędzania czasu to atuty tego miejsca. Dodatkowo otoczenie pięknych nadwiślańskich pejzaży, lasów, estetycznej przestrzeni miejskiej to walory, które zdecydowanie wyróżniają miasto na tle innych.

  Załączniki

  Rowerowe eskapady malowniczymi szlakami, niezapomniane spływy kajakowe Wisłą, Wieprzem, Kurówką i Chodelką oraz rejsy łodziami, przejażdżki motorówkami w Marinie Puławy to tylko niektóre z pomysłów na ciekawe spędzenie czasu. Prawdziwą przygodę z turystyką wodną oferuje Marina Puławy - jest to nowoczesny obiekt obsługujący nie tylko ruch wodny, ale również turystykę camperową. Marina oferuje stanowiska cumownicze oraz rejsy tramwajem wodnym.  Miłośnicy sportów wodnych mogą skorzystać z wypożyczalni łodzi motorowych, kajaków i rowerów wodnych. Na użytkowników obiektu czeka również wypożyczalnia tradycyjnych rowerów, na których możemy zwiedzić Puławy korzystając z sieci ścieżek rowerowych. Spacerowicze na terenie mariny mogą podziwiać panoramę przełomu Wisły z pięknie oświetlonej wieczorami wieży widokowej. Dopełnieniem oferty jest plac zabaw dla dzieci, siłownia na powietrzu oraz ogólnodostępny grill.  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach zaprasza do Parku Wodnego. Obiekt posiada pełnowymiarową pływalnię odkrytą, plac zabaw, boisko do siatkówki, a także aquapark. W sąsiedztwie parku wodnego znajduje się stadion miejski, Hotel „Olimpic” oraz kryte korty tenisowe i lodowisko otwarte w sezonie zimowym. Dla amatorów zimowego szaleństwa atrakcją są pobliskie stoki narciarskie w Parchatce, Kazimierzu Dolnym i Rąblowie.  Rejon Puław znany jest również ze względu na wyjątkowość formacji lessowych. Miasto dzieli te krajobrazowe zalety z pobliskim Kazimierzem Dolnym i Nałęczowem, tworząc razem trójkąt turystyczny.  Świetnym źródłem informacji na temat lokalnej turystyki, kultury i gastronomi jest bezpłatna aplikacja turystyczna na telefon i tablet „Puławy”. Aplikacja z wbudowanym modułem GPS wskazuje najbliżej zlokalizowane atrakcje, trasy rowerowe i spacerowe oraz wydarzenia.  Chcesz pobrać aplikację? Kliknij: Android i IOS

  PUŁAWY KULTURALNIE
  W Puławach zawsze można liczyć na bogatą ofertę kulturalną. W każdym miesiącu odbywają się wydarzenia o charakterze lokalnym oraz ogólnopolskim, zapewniające rozrywkę osobom szukającym nowych doświadczeń, a także tym o wysublimowanych gustach artystycznych. Miejscowe instytucje kultury w swej bogatej ofercie mają festiwale, spotkania autorskie, warsztaty, koncerty i wiele innych imprez. Podczas wakacji odbywają się w Puławach imprezy kulturalne o ustalonej renomie:
  • Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe
  • Międzynarodowy Festiwal Organowy
  • Letnie Warsztaty Bluesowe
  Wiosną w czasie Festiwalu Książki swoje święto przeżywają miłośnicy beletrystyki, we wrześniu Puławy zapraszają na widowiskowy Festiwal Orkiestr Dętych, natomiast w listopadzie na prawdziwą ucztę dla melomanów, czyli Puławski Festiwal Muzyczny „Wszystkie Strony Świata”.

  Zespół pałacowo-parkowy książąt Czartoryskich ukształtowany w stylu krajobrazowym na przełomie XVIII i XIX w. wg koncepcji Izabeli Czartoryskiej to usytuowany na wiślanej skarpie kompleks, w którym utworzone zostało pierwsze w Polsce muzeum. Dziś ma tam swoją siedzibę Muzeum Czartoryskich prezentujące losy rodu, które bezpośrednio związane są z historią naszego miasta. Wypełnianie ideowego testamentu księżnej Izabeli zawartego w słowach "PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI" - to misja muzeum. Na cele muzealne miasto pozyskało w tym roku piękny Pałac Marynki.

  PUŁAWY SPORTOWE
  Sport był zawsze ważną dziedziną życia Puław, a infrastruktura sportowa miasta jest nieustannie modernizowana. To zaplecze, które pozwoliło rozwinąć się wielu talentom sportowym, ale równocześnie służy mieszkańcom i odwiedzającym miasto turystom. Stadion piłkarsko-lekkoatletyczny z aquaparkiem i pływalnią odkrytą, port na rzece Wiśle z mariną, Hotel „Olimpic”, hala sportowa, kryta pływalnia, korty tenisowe, liczne kompleksy sportowe przy szkołach, siłownie (również na powietrzu) oraz lodowisko to szeroka oferta sportowa. W Puławach odbywa się wiele imprez sportowych tj. mecze piłki ręcznej, piłki nożnej, zawody pływackie, zawody w podnoszeniu ciężarów, lekkoatletyczne. Puławscy sportowcy biorą udział w europejskich pucharach, a także niejednokrotnie reprezentowali nasz kraj w imprezach rangi międzynarodowej tj. Mistrzostwa

  Świata czy Igrzyska Olimpijskie. Z Puław pochodzi m.in. Malwina Kopron i Konrad Czerniak.

  Sławomir Kłak


  PUŁAWY DOBRE NA START


  Puławy to idealne miejsce na start zarówno dla tych, którzy chcą tutaj zamieszkać, jak i dla tych, którzy planują założyć działalność gospodarczą. Rozwinięta infrastruktura komunalna, przyjazna przestrzeń miejska, czyste powietrze, malowniczy krajobraz, a także bogaty kalendarz kulturalny i wiele możliwości spędzenia wolnego czasu przekładają się na wysoką jakość i komfort życia.

  O wyjątkowej pozycji miasta decyduje także bogata historia związana z czasami, gdy były siedzibą rodziny Czartoryskich, naukowe tradycje sięgające XIX wieku, jak i obecna międzynarodowa pozycja chemicznego potentata, jakim jest Grupa Azoty Puławy.  Miasto jest także ważnym węzłem komunikacyjnym. Przebiega przez nie linia kolejowa Lublin–Warszawa, droga szybkiego ruchu S12 na trasie Lublin – Radom. W Puławach są dwa czynne mosty na Wiśle: zabytkowy im. Ignacego Mościckiego, zbudowany przed II wojną światową i im. Jana Pawła II – wybudowany w 2007 r., prowadzący głównie ruch tranzytowy.  Puławy są aktywne gospodarczo. Miasto dba o stwarzanie udogodnień i ulg dla przedsiębiorców, wspiera instytucje realizujące projekty biznesowe oraz jest współzałożycielem Puławskiego Parku Przemysłowego i właścicielem Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego usytuowanego na terenie o znaczącym potencjale produkcyjnym i logistycznym.  Puławy są również ważnym ośrodkiem nauki i szeroko pojętej działalności badawczej, nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Działalność realizuje tu pięć instytutów naukowo-badawczych:
  • Instytut Nowych Syntez Chemicznych,
  • Instytut Ogrodnictwa Oddział Pszczelnictwa w Puławach.
  • Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa,
  • Państwowy Instytut Weterynaryjny,
  • Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Warszawie


  Niewątpliwie biznesową wizytówką regionu jest Grupa Azoty Puławy, która jest największym puławskim pracodawcą. Ten wyspecjalizowany zakład wielkiej syntezy chemicznej jest obecny ze swoimi produktami na rynkach światowych, a jednocześnie angażuje się w poprawę warunków życia puławian, wspierając lokalne przedsięwzięcia w licznych programach społecznej odpowiedzialności biznesu.

  Wysoko wykwalifikowani pracownicy, dobra jakość życia, kompleksowe podejście do człowieka, profesjonalizm połączony z otwartą, przyjazną formą organizacyjną – to zasoby, jakimi dysponują Puławy będące w zasięgu inwestorów, którzy postanowią rozpocząć działalność na terenie miasta.  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Partnerzy konkursu "Gmina na 6"

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Były łzy i rozgoryczenie. Prezes Motoru podał się do dymisji

  Były łzy i rozgoryczenie. Prezes Motoru podał się do dymisji

  Świadek koronny

  Świadek koronny "Masa" aresztowany na trzy miesiące (ZDJĘCIA)

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.