Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy Lubelszczyzny czekają na 2 miliardy euro z UE na inwestycje

Małgorzata Szlachetka
Samorządowcy z Urzędu Miasta Biała Podlaska zapowiadają szeroki program rewitalizacji doliny Krzna. - Ten projekt jest obszerny i wieloetapowy. Obejmuje na przykład budowę ścieżek rowerowych - mówi Michał Romanowski z UM Biała Podlaska. Zastrzega, że na kolejne deklaracje należy poczekać  do ostatecznego podziału pieniędzy z UE.
Samorządowcy z Urzędu Miasta Biała Podlaska zapowiadają szeroki program rewitalizacji doliny Krzna. - Ten projekt jest obszerny i wieloetapowy. Obejmuje na przykład budowę ścieżek rowerowych - mówi Michał Romanowski z UM Biała Podlaska. Zastrzega, że na kolejne deklaracje należy poczekać do ostatecznego podziału pieniędzy z UE. materiał Urząd Miasta Biała Podlaska
Gdyby Lubelszczyzna chciała zrealizować samorządową listę życzeń w stu procentach, to okazałoby się, że potrzeba nam nie dwóch, a dwudziestu miliardów euro.

Unijne pieniądze będzie można wydać do 2020 roku, ale urzędnicy już dzisiaj dobrze wiedzą, na co przeznaczyć każdy dodatkowy zastrzyk gotówki. Lublin listę inwestycji ma już gotową od wielu miesięcy. Znajdziemy na niej m.in. budowę nowego dworca autobusowego w rejonie ul. Dworcowej, rewitalizację parku Ludowego i rozbudowę Targów Lublin.

- Priorytetem jest dla nas konsekwentne inwestowanie w rozwój infrastruktury miasta, ale pamiętamy także o rewitalizacji bulwarów wzdłuż brzegów Czechówki, tak, aby stały się one stałym miejscem spacerów dla lublinian - mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prasowa lubelskiego ratusza.

Przypomnijmy, że miasto nie dołoży 8 milionów złotych do budowy nowoczesnej mariny żeglarskiej nad Zalewem Zemborzyckim, którą to inwestycję miała zrealizować prywatna Fundacja Lubelskie Centrum Żeglarstwa. Projekt budowy mariny nie odchodzi jednak całkiem do lamusa, MOSiR chce się starać o unijną dotację. - Na razie jest jednak za wcześnie, aby mówić o konkretnych kwotach - zastrzega Miłosz Bednarczyk, rzecznik prasowy MOSIR.

Pewne jest jedno, w przyszłej edycji konkursów z Regionalnych Programów Operacyjnych nacisk będzie położony na projekty gospodarcze i innowacyjne. Dużym atutem będzie współpraca z lokalnym biznesem. Z tego trendu ma nadzieję skorzystać Świdnik. - Obszar prawie 100 ha znajdujących się w pobliżu portu chcemy przeznaczyć na działalność około-lotniskową, na przykład dla firm świadczących usługi cargo - mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. I dodaje: - Oczywiście, żeby to miało sens, musimy stworzyć drogi dojazdowe do takiego obszaru.

Na stworzenie przestrzeni pod inwestycje stawia także Chełm. Ten projekt na razie również pozostaje w sferze planów.
- Myślimy o stworzeniu centrum logistycznego. Rozmawiamy na ten temat ze służbami celnymi, PKP i prywatnymi firmami, które byłyby zainteresowane współpracą z takim centrum - stwierdza Marcin Grel z Urzędu Miasta Chełm.

Z kolei gmina Wisznice stawia na "zieloną energię". W miejscowości Curyn ma powstać pierwsza w województwie farma fotowoltaiczna, która będzie produkowała energię elektryczną pozyskiwaną z promieni słonecznych. Wisznicom i sąsiednim gminom udało się już zdobyć dotację z aktualnej edycji RPO. - Być może z kolejnego programu farmę rozbudujemy - mówi Monika Mackiewicz-Drąg z Urzędu Gminy Wisznice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski