MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grzybiarze zachwyceni! W woj. lubelskim mają udane zbiory. Zobacz

Marta Grabiec
Marta Grabiec
Jeden z naszych Czytelników pochwalił się nam udanymi zbiorami: - W lesie między Nałęczowem a Nowym Gajem widać już całkiem dobrze wyrośnięte okazy. Znajdziemy tam m.in. gąski, gołąbki, podgrzybki, kurki, a czasem nawet spotkamy gąbczastego siedzenia sosnowego, cenionego za swój orzechowy smak - piszę do nas i wysyła szereg zdjęć. Jednak lubelski sanepid ostrzega - na grzyby trzeba uważać!

W roku 2020 na terenie województwa lubelskiego stwierdzono 2 zatrucia grzybami, które spowodowane były spożyciem muchomora zielonawego (sromotnikowego). Natomiast w roku 2019 stwierdzono 7 zatruć grzybami. Dwa zatrucia wystąpiły po spożyciu muchomora zielonawego, pięć po spożyciu czerwonej odmiany muchomora.

W ostatnim czasie też nie stwierdzono zgonów po spożyciu grzybów.

Co zatem robić, aby zbiory były bezpieczne? - Należy zbierać i spożywać tylko te grzyby, które dobrze znamy i co do których mamy absolutną pewność, że są gatunkami jadalnymi - tłumaczy nam Katarzyna Wnuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. - Grzyby zbieramy w lesie. Nie należy zbierać ich wokół terenów przemysłowych (łatwo wchłaniają zanieczyszczenia), jak również na terenach miejskich - dodaje.

Podczas zbierania trzeba zwracać uwagę na bardzo młode okazy, które nie mają wykształconych owocników (łatwo o pomyłkę) ani starych czy przejrzałych. Nie wolno też próbować grzybów podczas zbierania: - Niektórzy uważają, że jeśli grzyb ma łagodny smak to nie jest trujący. Nic bardziej mylnego, bo muchomor sromotnikowy ma właśnie łagodny smak - mówi Wnuk.

Istotny też jest sposób, w jaki zbieramy grzyby. - Umieszczamy je w przewiewnych łubiankach i koszykach nie do foliowych siatek. W plastikowych torebkach nawet okazy bezpieczne mogą wytworzyć trujące substancje - zwraca uwagę Wnuk.

Choć te rośliny są bardzo smaczne i lubiane, to trzeba pamiętać, że potrawy z grzybów są ciężkostrawne i nie należy ich podawać małym dzieciom, osobom starszym oraz cierpiącym na choroby układu pokarmowego.

Wprawieni grzybiarze wiedzą, że zbieranie okazów z blaszkami wymaga dużej wiedzy i ostrożności. - Większość śmiertelnie trujących grzybów ma blaszki o białym zabarwieniu, nie zmieniającym się w okresie wegetacji. Należą do nich wszystkie muchomory, a wśród nich m.in. muchomor sromotnikowy - podkreśla rzeczniczka sanepidu.

W razie wątpliwości można przyjść po poradę grzybową do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Porady udzielane są bezpłatnie przez grzyboznawców i klasyfikatorów grzybów świeżych zatrudnionych we właściwej terenowo Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski