MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inne Brzmienia 2016 w Lublinie: Dla dorosłych i maluchów [ZDJĘCIA]

Mirosław Trembecki
Inne Brzmienia nazywają się festiwalem muzycznym, ale raczej z braku innej nazwy. Bo, jasne, muzyka jest ważną częścią tej imprezy, ale niejedyną. Inne Brzmienia dbają też o kształcenie przyszłych odbiorców - zobaczcie naszą galerię foto.

Pewne rzeczy ustalmy od razu: to takie wydarzenia, jak piątkowy koncert UKS Subs, punkowej legendy z 40-letnim stażem, występ amerykańskiego Tortoise, japońskiego Shibuashirazu Orchestra czy Easy Star All-Stars z Nowego Jorku przyciągną najwięcej ludzi, są najgłośniejsze i stanowią motor napędowy Innych Brzmień. Ale obok nich dzieją się rzeczy nie mniej ważne.

Na przykład niezbyt gorąca medialnie wystawa „Rosja przed rewolucją” w zaułku Hartwigów. Już samo nazwisko autora liczących sobie ponad sto lat zdjęć brzmi romantycznie: Siergiej Michajłowicz Prokudin-Gorski, a co dopiero jego portrety rosyjskich obywateli: więźniów, zbieraczy herbaty, rabinów, uzbeckich piękności. Tak piękne, że w ich realność aż trudno uwierzyć.

Nie mniej ważny, a może - przez wzgląd na obecną sytuację polityczną w naszym kraju i wspólną historię - jest blok „Move East Movie” z filmami ukraińskimi. Zobaczymy m.in. dokumenty związane z 30. rocznicą wybuchu w elektrowni atomowej w Czernobylu i film o „rosyjskich dzięciołach” - czyli radzieckich radarach.

Zobacz: Inne Brzmienia u Dominikanów (ZDJĘCIA, PROGRAM)
Inne Brzmienia dbają też o kształcenie przyszłych odbiorców. Body Percussion, na przykład, to coś, czego nie powinni ominąć rodzice, którym zależy na muzycznej edukacji ich dzieci. Milena Kranik i Tomasz Krzyżanowski przez dwa dni udowodnią maluchom (od 5 do 9 lat), że ich ciało to idealny zestaw perkusyjny.

„Wschodni Express” to z kolei „cykl spotkań i debat z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Europy Wschodniej.”. Będzie na nich Kazik Staszewski, lider Kultu odpowie na pytania Rafała Księżyka o biografię „Idę tam, gdzie idę”, będzie Markus Detmer, szef wytwórni Staubgold, który opowie o swojej kultowej wytwórni. Staubgold to zresztą najważniejsza wytwórnia tegorocznej imprezy - wśród zespołów wydających w Staubgold są m.in. Aksak i Kammerflim-mer Kollektief, które usłyszymy na koncertach.

Po raz drugi spotkamy się na festiwalu ze słowem mówionym. W 2015 r. publiczność mogła obejrzeć i wysłuchać baśni pochodzących ze zbioru „Baśnie narodów Kaukazu”, teraz Anna Dudziak i Jan Tuźnik opowiedzą baśnie ukraińskie.

Inne Brzmienia 2016, koncerty na błoniach pod Zamkiem, filmy na placu przed Teatrem Andersena, wystawy m.in. w Galeii Gardzienice, wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Euro 2016. Czym jeżdżą piłkarze polskiej reprezentacji? [ZDJĘCIA]
Nowi doktorzy na UMCS [ZDJĘCIA]
Osiedle na górkach czechowskich. Kiedyś - hipermarket, teraz - ekodzielnica (WIZUALIZACJE)
Memy po meczu Polska - Portugalia: Jesteśmy z was dumni!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski