Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internet znakomitym narzędziem dla przebiegłych przestępców

Redakcja
Internet jest dobrodziejstwem, które służy rozwojowi społeczeństwa czy gospodarki, ale coraz częściej staje się miejscem, gdzie rodzą się coraz to nowsze przestępstwa.

- Do najczęstszych zaliczyć trzeba kradzieże danych i kradzieże z kont bankowych. Jednym ze sposobów jest tzw. phishing. Kolejna rzecz to czaty i fora internetowe. Wykorzystywane są do nawiązywania kontaktów z nieletnimi w celach seksualnych. Zapominać nie można także o zjawisku hejtu internetowego. Szczególnie niebezpieczne to jest w przypadku, gdy dosięga młodych użytkowników sieci - opowiada Renata Laszczka-Rusek, rzeczniczka KWP w Lublinie.

Policjanci, by ustrzec młodych ludzi prowadzą akcje informacyjne. - Organizujemy spotkania w szkołach i mówimy o zagrożeniach w cyberprzestrzeni - tłumaczy rzeczniczka lubelskiej policji.

Coraz bardziej popularne są także oszustwa na portalach aukcyjnych. - Znane są przypadki, gdy płacimy za dany produkt, który chcemy kupić, a ten do nas nigdy nie dociera - wyjaśnia Laszczka-Rusek.

Jak więc nie dać się oszukać w internecie? Cyberprzestępcy w 99 proc. przypadków wykorzystują naszą nieuwagę, pośpiech i naiwność ludzką, ale też i  zawansowane oprogramowanie czy nowe technologie. - Internet tak jak każde inne miejsce nie powinien zwalniać z czujności i zachowania zdrowego rozsądku, gdyż tak jak nie uwierzymy, że w życiu realnym nikt obcy nie przekaże nam fortuny, tak samo w internecie nie powinniśmy wierzyć w „nadzwyczajne okazje”. Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać - radzi rzeczniczka KWP w Lublinie.

W ubiegłym tygodniu głośno było o rozbiciu przez lubelskich śledczych międzynarodowego gangu, wykorzystującego cyberprzestrzeń do włamywania się na konta bankowe.

Rozbita grupa przestępcza działała od 2012 r. Na swoim koncie miała 800 włamań na konta bankowe w Polsce, Europie, USA i Kanadzie. Przestępcom udało się ukraść prawie 100 mln zł. Z tej kwoty 57 mln zł wróciło do pokrzywdzonych.

Hakerzy posługiwali się wirusami, które pozwalały na przechwytywanie danych z kont bankowych. W ten sposób okradane były przede wszystkim firmy, ale też szkoły, uniwersytety, starostwa, urzędy wojewódzkie, ale też osoby prywatne. Grozi im teraz 15 lat pozbawienia wolności.

 

Marcin Koziestański

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski