MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Iwona Nakielska: Inwestycja w człowieka to inwestycja w przyszłość i rozwój całego regionu

Redakcja
Rozmowa z Iwoną Nakielską, dyrektorem Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Czy człowiek to najlepsza inwestycja?
Człowiek to zdecydowanie nasz kapitał i najlepsza inwestycja. Inwestując w ludzi, przyczyniamy się do ogólnego, nie tylko społecznego rozwoju naszego regionu. Do budowy dróg, lotniska, stadionów, do renowacji zabytków czy realizacji innych "twardych" przedsięwzięć niezbędni są ludzie posiadający odpowiednie umiejętności i kwalifikacje. W ostatnich latach wielu specjalistów, techników wyjechało na Zachód i jeśli nie zadbamy o przyszłe kadry tutaj, na Lubelszczyźnie, to kiedyś w wielu branżach może zabraknąć ludzi do pracy. I nie chodzi tylko o to, by tych fachowców wykształcić, ale także by ich tu zatrzymać.

Czyli lepiej inwestować w ludzi niż w infrastrukturę?
Podeszłabym do tematu inaczej. Fundusze Europejskie są komplementarne, ich cele się uzupełniają. Mówiąc prościej, by infrastruktura pełniła swoje funkcje, potrzeba ludzi, którym służy, którzy o nią dbają i rozwijają ją. Infrastruktura istnieje dla ludzi i dzięki ludziom. Inwestując w nich teraz, inwestujemy w przyszłość, a pieniądze przeznaczone na ich rozwój są pośrednio również inwestycją w infrastrukturę.

Pracodawcom rozwój kompetencji pracowników, ich szkolenie kojarzy się jednak głównie z kosztami.
Pewnie tak jest, gdy na te szkolenia muszą wykładać pieniądze głównie z własnej kieszeni. Inaczej ma się jednak sprawa ze szkoleniami organizowanymi dla przedsiębiorców i ich pracowników w ramach programu Kapitał Ludzki. W tym przypadku większość kosztów pokrywana jest z Europejskiego Funduszu Społecznego i opłaca się to zarówno pracodawcom, jak i ich pracownikom. Pierwsi ponoszą mniejszy wydatek związany z rozwojem własnych kadr, mają lepiej wykwalifikowanych ludzi, na czym zyskuje firma, pracownicy zaś za darmo się szkolą i uzupełniają kwalifikacje, co przygotowuje ich także do konkurowania na rynku pracy. Szkolenia pomagają w rozwoju karier.

Co jest priorytetem programu Kapitał Ludzki w województwie lubelskim?
Za kwestie priorytetowe w tym roku uznaliśmy zapewnienie efektywności zatrudnieniowej w projektach Powiatowego Urzędu Pracy, wsparcie przedsiębiorczości osób niepełnosprawnych, współpracę publicznych i niepublicznych służb zatrudnienia oraz jednostek pomocy społecznej, wsparcie powstałych instytucji działających w obszarze ekonomii społecznej i pomoc dla niepełnosprawnych pracowników przedsiębiorstw, wsparcie zmian w systemie oświaty, kształcenie specjalne, staże, praktyki oraz kształcenie w kierunkach istotnych z punktu widzenia rozwoju regionu.

Kto najczęściej korzysta z programu Kapitał Ludzki w województwie?
Korzystają zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące, które chcą zdobyć nowe lub poszerzyć posiadane umiejętności i kwalifikacje zawodowe. Osoby wykluczone społecznie, niepełnosprawni i podopieczni domów opieki, warsztatów terapii zajęciowej. Firmy i ich pracownicy, placówki oświatowe, uczące się tam dzieci i młodzież oraz lokalne społeczności poszukujące sposobów na dalszy rozwój.

Jak wygląda wykorzystanie środków w ramach programu w regionie?
Do 31 lipca podpisaliśmy niemal 2 tys. umów, w ramach których zakontraktowaliśmy blisko 1,4 mld zł. Minął półmetek realizacji programu i zgodnie z przewidywaniami rozdysponowaliśmy do tej pory grubo ponad połowę środków. Pozostało jeszcze 713 mln z blisko 2,1 mld, które mieliśmy na początku.

Jakie wymierne korzyści przynosi program beneficjentom i regionowi?
Na Lubelszczyźnie nie ma już gminy, której mieszkańcy nie skorzystaliby z możliwości wsparcia, jakie zaoferował nam program Kapitał Ludzki. Podczas gdy trwają budowa i modernizacja infrastruktury regionu, my staramy się doskonalić jego ludzki potencjał, stanowiący fundament lepszej przyszłości. Program Kapitał Ludzki konsekwentnie pomaga w rozwiązywaniu złożonych problemów rynku pracy Lubelszczyzny. Daje ludziom narzędzie do poprawy sytuacji życiowej, rozwoju osobistego i zawodowego. W tak dynamicznie zmieniających się czasach to ważne, by wspierać rozwój społeczny i pomagać tam, gdzie tej pomocy potrzeba. Europejski Fundusz Społeczny współfinansuje takie działania. Do tej pory blisko 200 tys. osób rozpoczęło udział w projektach, z czego blisko 8 tys. to ludzie niepełnosprawni. Dzięki realizacji programu ponad 6 tys. dzieci w wieku 3-5 lat mogło pójść do 227 przedszkoli i punktów wychowania przedszkolnego. Ponad 500 szkół wdrożyło nowe programy rozwojowe. Teraz koncentrujemy uwagę na szkolnictwie zawodowym. Dzięki naszemu programowi niemal 850 szczególnie uzdolnionych dzieci otrzymało stypendia, 114 doktorantów dostało stypendia naukowe. We wrześniu we wszystkich szkołach podstawowych Lubelskiego ruszają projekty polegające na wsparciu każdego dziecka w jego indywidualnym rozwoju. Ponad 30 tys. osób pracujących dzięki środkom EFS rozwinęło swe umiejętności zawodowe. Wśród nich ponad tysiąc to osoby powyżej 50. roku życia. Należy również pamiętać, że aż 1220 przedsiębiorstw zostało objętych pomocą w zakresie projektów szkoleniowych i doradczych. Łącznie wsparciem objęliśmy prawie 280 tys. osób i po przedstawieniu powyższych przykładów korzyści z nich płynące, zarówno dla beneficjentów, jak i regionu, jawią się jako oczywiste.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski