Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak odzyskać prawo jazdy

Tomasz Szmandra
Kierowca przed powtórnym egzaminem musi każdorazowo otrzymaś zaświadczenie od starostwa
Kierowca przed powtórnym egzaminem musi każdorazowo otrzymaś zaświadczenie od starostwa Dariusz Gdesz
Zatrzymanie prawa jazdy może być związane z przekroczeniem przez kierowcę limitu punktów karnych, podrobieniem prawa jazdy, upłynięciem terminu ważności lub zniszczeniem dokumentu uniemożliwiającym odczytanie danych oraz podejrzeniem, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów np. jazda po alkoholu. W tych sytuacjach policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem. Oznacza to, że nie można prowadzić samochodu.

Po przekroczeniu limitu 24 punktów, w przypadku kierowców ze stażem dłuższym niż rok, policja przekazuje informację o tym do starosty. Ten przesyła kierowcy skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (ze wskazaniem terminu, do kiedy trzeba go zdać). To taki sam egzamin (teoretyczny i praktyczny), jaki przechodzą kandydaci na kierowców.

Ze skierowaniem należy zgłosić się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Uwaga! Jeśli kierowca nie pojawi się w WORD w wyznaczonym terminie, lub nie zda egzaminu, informacja taka trafi do starosty. Kierowca otrzyma kolejny dokument, tym razem zaświadczenie umożliwiające zdawanie egzaminu (bez wskazania terminu). Zaświadczenie potrzebne jest do zapisania się na egzamin. Uwaga! Jeśli nie zdamy egzaminu praktycznego, przy następnym podejściu będziemy musieli także zaliczyć część pisemną.

Świeżo upieczeni kierowcy (prawo jazdy mają maksimum rok), po uzbieraniu 21 lub więcej punktów automatycznie mają cofane uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Decyzję tę wydaje starosta po otrzymaniu informacji od policji o stanie konta punktowego. Aby ponownie uzyskać uprawnienia, trzeba zapisać się na kurs nauki jazdy, a następnie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

Przepisy przewidują także cofnięcie uprawnień w przypadku przeciwwskazań zdrowotnych, takich jak alkoholizm czy choroby psychiczne. Musi je stwierdzić lekarz i wydać stosowne orzeczenie. Odzyskać prawo jazdy można dopiero po decyzji lekarza, który uzna, że przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów ustąpiły. Zakaz prowadzenia pojazdu orzekany jest przez sąd m.in. w sytuacji, gdy kierowca prowadził pod wpływem alkoholu, narkotyków lub spowodował wypadek. Jeśli zakaz został wyznaczony na krócej niż rok (liczony od daty uprawomocnienia się wyroku), po okresie kary wystarczy zgłosić się do wydziału komunikacji po odbiór dokumentu. W przypadku zakazu prowadzenia na dłużej niż rok, kierowca będzie musiał zdawać egzamin praktyczny i teoretyczny.

Warto wiedzieć

Po otrzymaniu z wydziału komunikacji skierowania na egzamin sprawdzający kwalifikacje, lub zatrzymaniu prawa jazdy przez policję (po stwierdzeniu przekroczenia limitu 24 pkt. karnych) kierowca musi udać się do WORD i zapisać na egzamin teoretyczny i praktyczny.

Jeśli zdamy egzamin, możemy dalej posługiwać się dokumentem. Gdy prawo jazdy zatrzymała policja, odbieramy je w wydziale komunikacji, w którym zostało wydane

W przypadku niezdania egzaminu, zapada decyzja o cofnięciu uprawień. Prawko trzeba oddac w wydziale komunikacji, a kierowca otrzymuje zaświadczenie od starosty o możliwości ponownego zdawania egzaminu.

Do egzaminu można przystępować dowolną ilość razy, jednak każdorazowo wymagane jest otrzymanie zaświadczenia o możliwości dopuszczenia do egzaminu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski