MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak pilnować swojej emerytury

Marek Kliza
Pilnowanie, czy składki wpływają na nasze konta to obowiązek
Pilnowanie, czy składki wpływają na nasze konta to obowiązek
Potrzeba pilnowania stanu swojego konta emerytalnego, zarówno w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jak i w otwartym funduszu emerytalnym – to wcale nie przesada! I w ZUS, i w OFE pomyłki wcale nie należą do rzadkości.

Każdy ubezpieczony może kontrolować stan swojego konta emerytalnego. Więcej – powinien to robić. Przypadki, gdy składki na ubezpieczenie emerytalne w ogóle nie docierają na rachunek ubezpieczonego lub są na nim niewłaściwie księgowane, wcale nie są bowiem rzadkie.

 

Przekonał się o tym pan Andrzej z Lubartowa

Pan Andrzej walczył trzy lata, by jego składki znalazły się na koncie w OFE. Początkowo z 91 składek, które powinny wpłynąć na konto naszego Czytelnika, znalazło się ich tam tylko 33. Niewiele ponad jedną trzecią.

ZUS tłumaczył to tym, że z przekazanej przez jego zakład pracy dokumentacji wynika, iż pan Andrzej miał dwa konta i, pomimo wezwań, tego nie sprostował. Jaka nauka wypływa z tego zdarzenia?

– Pilnujcie swoich emerytalnych pieniędzy! – nie ma wątpliwości pan Andrzej. – Wielu moich znajomych miało podobne problemy.

Szukaj składek – to ważne!

Reforma emerytalna ma już 10 lat. Nowe zasady wypłaty emerytur ściśle uzależniają ich wysokość od wysokości składek zgromadzonych na koncie ubezpieczonego. Każda zaginiona złotówka to zaniżona przyszła emerytura. Nie wolno więc machać ręką na brak składek – czy to w ZUS, czy w OFE. Do samodzielnego kontrolowania konta wystarczy skrupulatne analizowanie dostępnych dla każdego dokumentów dotyczących ubezpieczenia emerytalnego. Podstawowe to:

• raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej ZUS RMUA, wydawany przez pracodawcę,

• roczna informacja o wysokości składek trafiających na indywidualne konto przysyłana każdemu przez ZUS,

• pisemna informacja o wysokości składek zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, przysyłana ubezpieczonemu raz na rok, w rocznicę zawarcia z umowy z OFE.

Aby sprawdzić, czy składki wpływają tak, jak powinny, należy porównać dokumenty z ZUS i OFE, dotyczące tego samego okresu ubezpieczenia. Kwoty powinny się zgadzać.

Co robić, gdy w funduszu nie ma pieniędzy?

Jest grupa osób ubezpieczonych, którym ZUS zalega z przekazywaniem składek. Jeśli coś takiego stwierdzimy, w pierwszej kolejności należy się zwrócić do płatnika składek (zwykle są to pracodawcy), aby sprawdził poprawność dokumentów ubezpieczeniowych i potwierdził fakt opłacania składek za brakujące okresy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, osoba upoważniona przez płatnika powinna skontaktować się z ZUS w celu ustalenia sposobu ich usunięcia.

Przyczyną najczęściej są nieprawidłowo sporządzone przez pracodawców wnioski, wskutek czego niektórzy ubezpieczeni, jak wspomniany wcześniej pan Andrzej, mieli otwarte dwa (lub nawet kilka) konta. Na to nałożyły się kłopoty z systemem komputerowym w ZUS.

Co zrobić, gdy w OFE nie ma naszych pieniędzy? Interweniować!

– Przede wszystkim zapytać w księgowości zakładu pracy, czy składki są przekazywane do ZUS. Kolejny krok to wizyta właśnie w zakładzie, bo bardzo często tam właśnie tkwi źródło problemów. Jeśli w ZUS wszystko jest w porządku, można zwrócić się ze skargą do rzecznika ubezpieczonych. Na odpowiedź trzeba czekać do 30 dni – tłumaczy Krystyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

 

Składki to nie wszystko

Przyczyną braku pieniędzy na naszym koncie emerytalnym w ZUS lub OFE wcale nie musi być to, że pracodawca ich tam nie odprowadza. Mogą to też być błędy w danych osobowych.

Trzeba zatem sprawdzić, czy we wszystkich dokumentach emerytalnych są one prawidłowe. Skontroluj przede wszystkim, czy prawidłowo zapisano twoje imię, nazwisko, datę urodzenia, numery PESEL i NIP. Błędne dane mogą spowodować, że składki nie zostaną właściwie zaksięgowane.

Raz w miesiącu dzwoń na infolinię

Ilona Kata, dyrektor Biura Obsługi Rejestrów Funduszu Pocztylion OFE:

Każdy, kto w sposób poważny podchodzi do swojej przyszłej emerytury i chce być zorientowany w bieżącym stanie rachunku, powinien regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, sprawdzać stan swojego rachunku w OFE, np. dzwoniąc na infolinię. To pozwoli w porę wykryć nieregularności w przepływach składek z ZUS, lub nawet całkowity ich brak na koncie. Dbając o komfort swoich klientów i jednocześnie spełniając ustawowy obowiązek, OFE raz w roku przesyłają do każdego ze swoich członków informację o przepływie składek za okres ostatnich dwunastu miesięcy.


ONI BYLI NAJLEPSI

Reforma emerytalna weszła w życie 1 stycznia 1999 r. Dziesięciolecie jej obowiązywania jest doskonałą okazją do podsumowań. „Gazeta Prawna” porównała więc niedawno wyniki osiągnięte przez otwarte fundusze emerytalne.

Liderem jej rankingu został OFE ING, który uzyskał aż 94 pkt. (na 100 możliwych), głównie ze względu na dobre i stabilne wyniki inwestycyjne.

Na drugim miejscu znalazł się OFE Commercial Union z wynikiem 83 pkt, a na trzecim – OFE Generali z 82 pkt.

OFE ING uzyskał po dziesięciu latach m.in. najwyższą wartość jednostki rozrachunkowej – 25,80 zł.

TU DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ

 

Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, Al. Jerozolimskie 44 (dawny budynek Uniwersalu), 00-024 Warszawa, tel. (022) 333 73 26, 333 73 27, 333 73 28, fax (22) 333 73 29.

Porady udzielane są od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.30–10.30.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski